Tor uliczny Adelaide – F1 Układ toru, rekordy i zwycięzcy

Adelaide Street Circuit
2026 Tor Formuły 1

Adelaide Street Circuit

australijski F1 GP, Adelajda

1985
Pierwsze Grand Prix
11
Grand Prix
2
Najwięcej zwycięstw kierowców
5
Najwięcej zwycięstw konstruktorów

Tor Adelaide Street Circuit, wijący się przez East End w Adelajdzie w Australii Południowej, gościł Grand Prix Australii w latach 1985-1995. Ten liczący 3.780 km tor cieszył się ogromną popularnością wśród kierowców za mordercze betonowe ściany, szybkie proste i kultowy odcinek East Terrace. Pożegnalny wyścig toru w 1995 roku oznaczał przeniesienie australijskiego zespołu. GP do Albert Park w Melbourne.

Gdzie na świecie

Każdy tor, na którym odbył się Grand Prix Formuły 1. Rozmiar znacznika wskazuje ich liczbę, a kolor zielony oznacza tory w tegorocznym kalendarzu.

Układ i fakty
Schemat układu toru Adelaide Street Circuit

Geometria toru

Dystans okrążenia3.780 km / 2.349 mil
Typ obwoduTor uliczny
Zmiana wysokości17 metrów / 56 stóp
Kierunek jazdyZgodnie z ruchem wskazówek zegara ↻
Narożniki15 rogów
(6 niskie / 8 średnich / 1 wysoka prędkość)

Napędzanie popytu

Wydajność

Zwycięstwa według pozycji na starcieP145%P29.1%P39.1%P418%P59.1%P6 +9.1%na podstawie 11 ras
Pole pozycja bocznaPrawa strona
Prędkość maksymalna305 km / h. (190 mil / h)
Średnia prędkość wyścigu181 km / h. (112 mil / h)
Strata czasu na alei serwisowej20.0 sekund
Rekord okrążenia1:15.381 (181 kilometrów na godzinę / 112 mil na godzinę)
(Damon Hill, 1993)
Williams FW15C · Renault
obecny układ, od 1985 r.

Strategia wyścigu

Dziedzictwo

Otwierany1985 (41 lata temu)
Lokalna strefa czasowaAustralia/Adelaide (ACDT, UTC+10:30)
WłaścicielRząd Australii Południowej

Powierzchnie i opony

History

Kluczowe rogi

01 Szykana Senna

Wąska szykana na końcu prostej Brabham, nazwana na cześć Ayrtona Senny. Główna okazja do wyprzedzania na tym okrążeniu, wymagająca precyzyjnego hamowania z powodu ścian bocznych po obu stronach.

02 Taras Wschodni

Szybki odcinek biegnący równolegle do ogrodów. Kiedyś jeden z niewielu odcinków toru ulicznego w Formule 1, definiujący charakter australijskiego toru. GP przez dekadę.

03 Spinka do włosów Stag

Najwolniejszy zakręt okrążenia i częste wyprzedzanie. Mocne hamowanie na zimnych oponach sprawiło, że pierwsze okrążenia były niebezpieczne.

Zwycięzcy i podia

F1 zwycięzcy i podia

Nie.RokpodiumZespół Najszybsze okrążenieOkrążeniaEfekty
1119951 Wielka Brytania Damon Hill 1:49:15.946
2 Francja Olivier Panis
3 Włochy Gianni Morbidelli
Wielka Brytania Williams
Francja Ligier
Wielka Brytania Footwork
1:17.943Wielka Brytania Damon HillWielka Brytania Williams81Raport z wyścigu i wyniki z 1995 r.
1019941 Wielka Brytania Nigel Mansell 1:47:51.480
2 Austria Gerhard Berger + 2.511
3 Wielka Brytania Martin Brundle + 52.487
Wielka Brytania Williams
Włochy Ferrari
Wielka Brytania McLaren
1:17.140Niemcy Michael SchumacherWłochy Benetton81Raport z wyścigu i wyniki z 1994 r.
919931 Brazylia Ayrton Senna 1:43:27.476
2 Francja Alain Prost + 9.259
3 Wielka Brytania Damon Hill + 33.902
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania Williams
Wielka Brytania Williams
1:15.381Wielka Brytania Damon HillWielka Brytania Williams79Raport z wyścigu i wyniki z 1993 r.
819921 Austria Gerhard Berger 1:46:54.786
2 Niemcy Michael Schumacher + 0.741
3 Wielka Brytania Martin Brundle + 54.156
Wielka Brytania McLaren
Włochy Benetton
Włochy Benetton
1:16.078Niemcy Michael SchumacherWłochy Benetton81Raport z wyścigu i wyniki z 1992 r.
719911 Brazylia Ayrton Senna 0:24:34.899
2 Wielka Brytania Nigel Mansell + 1.259
3 Austria Gerhard Berger + 5.120
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania Williams
Wielka Brytania McLaren
1:41.141Austria Gerhard BergerWielka Brytania McLaren14Raport z wyścigu i wyniki z 1991 r.
619901 Brazylia Nelson Piquet 1:49:44.570
2 Wielka Brytania Nigel Mansell + 3.129
3 Francja Alain Prost + 37.259
Włochy Benetton
Włochy Ferrari
Włochy Ferrari
1:18.203Wielka Brytania Nigel MansellWłochy Ferrari81Raport z wyścigu i wyniki z 1990 r.
519891 Belgia Thierry Boutsen 2:00:17.421
2 Włochy Alessandro Nannini + 28.658
3 Włochy Riccardo Patrese + 37.683
Wielka Brytania Williams
Włochy Benetton
Wielka Brytania Williams
1:38.480Japonia Satoru NakajimaWielka Brytania Team Lotus70Raport z wyścigu i wyniki z 1989 r.
419881 Francja Alain Prost 1:53:14.676
2 Brazylia Ayrton Senna + 36.387
3 Brazylia Nelson Piquet + 47.546
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania Team Lotus
1:21.216Francja Alain ProstWielka Brytania McLaren82Raport z wyścigu i wyniki z 1988 r.
319871 Austria Gerhard Berger 1:52:56.144
2 Włochy Michele Alboreto + 1: 07.884
3 Belgia Thierry Boutsen
Włochy Ferrari
Włochy Ferrari
Włochy Benetton
1:20.416Austria Gerhard BergerWłochy Ferrari82Raport z wyścigu i wyniki z 1987 r.
219861 Francja Alain Prost 1:54:20.388
2 Brazylia Nelson Piquet + 4.205
3 Szwecja Stefan Johansson
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania Williams
Włochy Ferrari
1:20.787Brazylia Nelson PiquetWielka Brytania Williams82Raport z wyścigu i wyniki z 1986 r.
119851 Finlandia Keke Rosberg 2:00:40.473
2 Francja Jacques Laffite + 43.130
3 Francja Philippe Streiff + 1: 28.536
Wielka Brytania Williams
Francja Ligier
Francja Ligier
1:23.758Finlandia Keke RosbergWielka Brytania Williams82Raport z wyścigu i wyniki z 1985 r.
Ostatnio zaktualizowany:
Ranking kierowców

Ranking kierowców wszech czasów

NIEKierowcaGP  1  2  3  Strąk  Pole  FL  Śr. SiatkaŚr. PozPunktyProwadzić  
1AustriaGerhard Berger112114125.59.133135
2Alain ProstAlain Prost72114012.99.12893
3Ayrton SennaAyrton Senna92103601.710.321171
4Nigel MansellNigel Mansell81203312.611.11954
5Nelson PiquetNelson Piquet71113017.08.020.528
6BelgiaThierry Boutsen810120013.09.91957
7Damon HillDamon Hill31012122.37.71460
8Keke RosbergKeke Rosberg21001015.07.59127
9FrancjaOlivier Panis201010012.03.580
10FrancjaJacques Laffite101010020.02.060
11WłochyAlessandro Nannini401010010.816.560
12Michael SchumacherMichael Schumacher50101024.015.6637
13WłochyMichele Alboreto701010010.616.360
14Wielka BrytaniaMartin Brundle800220012.110.8120
15WłochyRiccardo Patrese90011008.28.9932
16FrancjaPhilippe Streiff400110015.511.060
17SzwecjaStefan Johansson400110014.38.060
18WłochyGianni Morbidelli500110015.613.44.50
19FrancjaJean Alesi70000007.612.070
20WłochyIvan Capelli500000016.811.640
21Wielka BrytaniaJonathan Palmer300000019.012.330
22BrazyliaRubens Barrichello30000008.311.030
23Wielka BrytaniaMark Blundell400000013.511.030
24JaponiaSatoru Nakajima500000117.417.830
25FinlandiaMika Salo200000018.010.520
26WłochyEmanuele Pirro300000015.78.720
27Wielka BrytaniaJohnny Dumfries100000014.06.010
28PortugaliaPedro Lamy200000020.015.010
29BrazyliaRoberto Moreno400000017.811.510
30WłochyStefano Modena600000014.011.810
31WłochyPierluigi Martini800000013.513.510
32FrancjaYannick Dalmas100000021.05.000
33FrancjaJean-Marc Gounon100000022.017.000
34SzwajcariaJean-Denis Délétraz100000025.015.000
35HolandiaJan Lammers100000025.012.000
36WłochyGabriele Tarquini100000026.016.000
37WłochyAndrea Montermini100000022.022.000
38JaponiaHideki Noda100000023.023.000
39ArgentynaOscar Larrauri100000025.025.000
40Wielka BrytaniaDavid Coulthard10000002.019.0019
41HiszpaniaAdrián Campos100000026.017.000
42SzwajcariaMarc Surer10000006.014.000
43WłochyDomenico Schiattarella100000026.021.000
44WłochyEmanuele Naspetti100000023.015.000
45FrancjaÉric Bernard100000023.023.000
46JaponiaToshio Suzuki100000024.014.000
47FrancjaFranck Lagorce100000020.011.000
48JaponiaTaki Inoue100000019.020.000
49HiszpaniaLuis Perez-Sala100000021.020.000
50WłochyElio de Angelis100000010.022.000
51BrazyliaPedro Diniz100000021.07.000
52Niki LaudaNiki Lauda100000016.011.002
53KanadaAllen Berg100000026.015.000
54WłochyAlessandro Zanardi200000015.013.500
55BrazyliaChristian Fittipaldi200000018.08.500
56FrancjaPatrick Tambay200000012.515.500
57Alan JonesAlan Jones200000017.022.000
58NiemcyHeinz-Harald Frentzen20000008.09.500
59NiemcyChristian Danner200000024.012.000
60FrancjaBertrand Gachot200000022.012.000
61HolandiaHuub Rothengatter200000024.014.500
62AustraliaDavid Brabham200000024.521.000
63WłochyAlex Caffi300000014.717.300
64JaponiaAguri Suzuki300000017.313.700
65AustriaKarl Wendlinger300000018.318.700
66FrancjaÉrik Comas300000017.317.700
67Wielka BrytaniaEddie Irvine300000011.319.000
68FrancjaOlivier Grouillard300000019.716.700
69WłochyTeo Fabi300000015.314.000
70WłochyNicola Larini400000015.317.800
71FrancjaRené Arnoux400000018.518.300
72JaponiaUkyo Katayama400000018.817.300
73United StatesEddie Cheever400000016.016.000
74Mika HäkkinenMika Häkkinen400000011.014.000
75WłochyPiercarlo Ghinzani500000023.017.800
76FinlandiaJyrki Järvilehto500000016.212.400
77BrazyliaMaurício Gugelmin500000018.816.400
78FrancjaPhilippe Alliot500000017.413.600
79Wielka BrytaniaJohnny Herbert600000014.316.500
80Wielka BrytaniaDerek Warwick700000014.116.700
81WłochyAndrea de Cesaris800000011.814.500
Ostatnio zaktualizowany:
Ranking konstruktorów

Ranking konstruktorów wszech czasów

NIEZespół GP  1  2  3  Strąk  Pole  FL  Śr. SiatkaŚr. PozPunkty
1McLaren115128524.29.561
2Williams114329443.58.268
3Ferrari111326127.910.346.5
4Benetton101225027.010.734.5
5FrancjaLigier1102130016.812.121
6Team Lotus1000111114.114.78
7Wielka BrytaniaFootwork500110016.613.24
8Wielka BrytaniaTyrrell1100000014.814.613
9IrlandiaJordania500000012.213.54
10WłochyMinardi1100000016.315.02
11FrancjaAGS300000022.311.01
12Wielka BrytaniaMarch400000020.012.41
13Wielka BrytaniaStrzałki600000015.415.71
14Renault100000010.016.00
15NiemcyRial100000015.08.00
16Wielka BrytaniaSimtek100000025.019.00
17WłochyOnyks100000017.010.00
18Wielka BrytaniaToleman100000022.517.00
19WłochyForti100000020.512.00
20Alfa Romeo100000013.519.50
21WłochyLambo100000019.024.00
22WłochyEuro Brun100000022.520.00
23Wielka BrytaniaLeyton House200000017.518.50
24Wielka BrytaniaLola200000017.018.30
25Wielka BrytaniaPacyfik200000022.515.00
26Sauber300000012.313.50
27NiemcyZakspeed300000022.014.80
28WłochyDallara500000014.216.60
29Brabham600000014.415.90
30WłochyOsella600000021.716.50
31FrancjaLarrousse800000022.316.80
Ostatnio zaktualizowany:

Adelaide Street Circuit — często zadawane pytania

Ile F1 Czy Grand Prix odbywa się na torze Adelaide Street Circuit?
Od pierwszej edycji w 1985 r. na torze Adelaide Street Circuit odbyło się 11 Grand Prix Formuły 1.
Kto ma najwięcej F1 wygrane na torze Adelaide Street Circuit?
Alain Prost jest rekordzistą na torze Adelaide Street Circuit, mając na koncie dwa zwycięstwa.
Który konstruktor wygrywał najczęściej na torze Adelaide Street Circuit?
McLaren jest najbardziej utytułowanym konstruktorem na torze Adelaide Street Circuit, mając na koncie 5 zwycięstw.
Jaki jest rekord okrążenia na torze Adelaide Street Circuit?
Rekord okrążenia na torze Adelaide Street Circuit wynosi 01:15.381 i został ustanowiony przez Damona Hill w 1993 roku.
Gdzie znajduje się tor wyścigowy Adelaide Street Circuit?
Adelaide Street Circuit znajduje się w Adelajdzie.
Kiedy zbudowano tor wyścigowy Adelaide Street Circuit?
Tor wyścigowy Adelaide Street Circuit otwarto w 1985 roku.
W którym kierunku prowadzi trasa Adelaide Street Circuit?
Na torze Adelaide Street Circuit obowiązuje ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara.
Ile zakrętów ma tor Adelaide Street Circuit?
Tor Adelaide Street Circuit ma 15 zakrętów.
Czy Adelaide Street Circuit jest torem ulicznym czy stałym?
Adelaide Street Circuit jest torem ulicznym.
Ostatnio zaktualizowany: