Tor Albert Park | F1 Układ toru, rekordy i zwycięzcy

Albert Park Circuit
173DNI
19HRS
14MIN
02SEK
BEZPŁATNA PRAKTYKA 1
Pt 2 Kwi · 12:30 AEDT
2026 Tor Formuły 1

Albert Park Circuit

australijski F1 GP, Melbourne

1996
Pierwsze Grand Prix
29
Grand Prix
4
Najwięcej zwycięstw kierowców
10
Najwięcej zwycięstw konstruktorów

Albert Park Circuit to półstały tor uliczny wokół jeziora Albert Park w Melbourne w Australii, na którym od 1996 roku rozgrywane są Grand Prix Australii. Tor o długości 5.278 km łączy drogi publiczne z wydzielonymi odcinkami i został przeprofilowany w 2021 roku, dodając szybsze zakręty i czwarty tor. DRS Strefa. Tradycyjnie otwiera sezon, nagradza rytm i pewność siebie na nawierzchni o niskiej przyczepności, która szybko zmienia się w ciągu weekendu.

Gdzie na świecie

Każdy tor, na którym odbył się Grand Prix Formuły 1. Rozmiar znacznika wskazuje ich liczbę, a kolor zielony oznacza tory w tegorocznym kalendarzu.

Układ i fakty
Schemat układu toru Albert Park Circuit

Geometria toru

Dystans okrążenia5.278 km / 3.280 mil
Typ obwoduHybrydowy (stały i uliczny)
DRS StrefyStrefy 4
Zmiana wysokości3 metrów / 10 stóp
Kierunek jazdyZgodnie z ruchem wskazówek zegara ↻
Narożniki14 rogów
(4 niskie / 6 średnich / 4 wysoka prędkość)

Napędzanie popytu

Wydajność

Zwycięstwa według pozycji na starcieP145%P224%P314%P46.9%P6 +10%na podstawie 29 ras
Pole pozycja bocznaLewa strona
Prędkość maksymalna330 km / h. (205 mil / h)
Średnia prędkość wyścigu238 km / h. (148 mil / h)
Strata czasu na alei serwisowej21.5 sekund
Rekord okrążenia1:19.813 (238 kilometrów na godzinę / 148 mil na godzinę)
(Charles Leclerc, 2024)
Ferrari SF-24 · Ferrari

Strategia wyścigu

Dziedzictwo

Otwierany1953 (73 lata temu)
Lokalna strefa czasowaAustralia/Melbourne (AEDT, UTC+11)
projektantCharlie Crichton-Stuart
WłaścicielKorporacja Grand Prix Australii
Oficjalna strona internetowawww.grandprix.com.au

Powierzchnie i opony

History
Zwycięzcy i podia

F1 zwycięzcy i podia

Nie.RokpodiumZespół Najszybsze okrążenieOkrążeniaEfekty
2920261 Wielka Brytania George Russell 1:23:06.801
2 Włochy Kimiego Antonelliego + 2.974
3 Monaco Charles Leclerc + 15.519
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:22.091Holandia Max VerstappenAustria Red Bull582026 Raport z wyścigu i wyniki
2820251 Wielka Brytania Lando Norris 1:42:06.304
2 Holandia Max Verstappen + 0.895
3 Wielka Brytania George Russell + 8.481
Wielka Brytania McLaren
Austria Red Bull
Niemcy Mercedes
1:22.167Wielka Brytania Lando NorrisWielka Brytania McLaren57Raport z wyścigu i wyniki z 2025 r.
2720241 Hiszpania Carlos Sainz 1:20:26.843
2 Monaco Charles Leclerc + 2.366
3 Wielka Brytania Lando Norris + 5.904
Włochy Ferrari
Włochy Ferrari
Wielka Brytania McLaren
1:19.813Monaco Charles LeclercWłochy Ferrari58Raport z wyścigu i wyniki z 2024 r.
2620231 Holandia Max Verstappen 2:32:38.371
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 0.179
3 Hiszpania Fernando Alonso + 0.769
Austria Red Bull
Niemcy Mercedes
Wielka Brytania Aston Martin
1:20.235Meksyk Sergio PérezAustria Red Bull58Raport z wyścigu i wyniki z 2023 r.
2520221 Monaco Charles Leclerc 1:27:46.548
2 Meksyk Sergio Pérez + 20.524
3 Wielka Brytania George Russell + 25.593
Włochy Ferrari
Austria Red Bull
Niemcy Mercedes
1:20.260Monaco Charles LeclercWłochy Ferrari58Raport z wyścigu i wyniki z 2022 r.
2420191 Finlandia Valtteri Bottas 1:25:27.325
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 20.886
3 Holandia Max Verstappen + 22.520
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
Austria Red Bull
1:25.800Finlandia Valtteri BottasNiemcy Mercedes58Raport z wyścigu i wyniki z 2019 r.
2320181 Niemcy Sebastian Vettel 1:29:33.283
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 5.036
3 Finlandia Kimi Räikkönen + 6.309
Włochy Ferrari
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:25.945Australia Daniel RicciardoAustria Red Bull58Raport z wyścigu i wyniki z 2018 r.
2220171 Niemcy Sebastian Vettel 1:24:11.672
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 9.975
3 Finlandia Valtteri Bottas + 11.250
Włochy Ferrari
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
1:26.538Finlandia Kimi RäikkönenWłochy Ferrari57Raport z wyścigu i wyniki z 2017 r.
2120161 Niemcy Nico Rosberg 1:48:15.565
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 8.060
3 Niemcy Sebastian Vettel + 9.643
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:28.997Australia Daniel RicciardoAustria Red Bull57Raport z wyścigu i wyniki z 2016 r.
2020151 Wielka Brytania Lewis Hamilton 1:31:54.067
2 Niemcy Nico Rosberg + 1.360
3 Niemcy Sebastian Vettel + 34.523
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:30.945Wielka Brytania Lewis HamiltonNiemcy Mercedes58Raport z wyścigu i wyniki z 2015 r.
1920141 Niemcy Nico Rosberg 1:32:58.710
2 Dania Kevin Magnussen + 26.777
3 Wielka Brytania Jenson Snickers + 30.027
Niemcy Mercedes
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania McLaren
1:32.468Niemcy Nico RosbergNiemcy Mercedes57Raport z wyścigu i wyniki z 2014 r.
1820131 Finlandia Kimi Räikkönen 1:30:03.225
2 Hiszpania Fernando Alonso + 12.451
3 Niemcy Sebastian Vettel + 22.346
Wielka Brytania Lotus F1
Włochy Ferrari
Austria Red Bull
1:29.274Finlandia Kimi RäikkönenWielka Brytania Lotus F158Raport z wyścigu i wyniki z 2013 r.
1720121 Wielka Brytania Jenson Snickers 1:34:09.565
2 Niemcy Sebastian Vettel + 2.139
3 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 4.075
Wielka Brytania McLaren
Austria Red Bull
Wielka Brytania McLaren
1:29.187Wielka Brytania Jenson SnickersWielka Brytania McLaren58Raport z wyścigu i wyniki z 2012 r.
1620111 Niemcy Sebastian Vettel 1:29:30.259
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 22.297
3 Federacja Rosyjska Witalij Pietrow + 30.560
Austria Red Bull
Wielka Brytania McLaren
Francja Renault
1:28.947Brazylia Felipe MassaWłochy Ferrari58Raport z wyścigu i wyniki z 2011 r.
1520101 Wielka Brytania Jenson Snickers 1:33:36.531
2 Polski. Robert Kubica + 12.034
3 Brazylia Felipe Massa + 14.488
Wielka Brytania McLaren
Francja Renault
Włochy Ferrari
1:28.358Australia Mark WebberAustria Red Bull58Raport z wyścigu i wyniki z 2010 r.
1420091 Wielka Brytania Jenson Snickers 1:34:15.784
2 Brazylia Rubens Barrichello + 0.807
3 Włochy Jarno Trulli + 1.604
Wielka Brytania Brawn
Wielka Brytania Brawn
Japonia Toyota
1:27.706Niemcy Nico RosbergWielka Brytania Williams58Raport z wyścigu i wyniki z 2009 r.
1320081 Wielka Brytania Lewis Hamilton 1:34:50.616
2 Niemcy Nick Heidfeld + 5.478
3 Niemcy Nico Rosberg + 8.163
Wielka Brytania McLaren
Szwajcaria BMW Sauber
Wielka Brytania Williams
1:27.418Finlandia Heikki KovalainenWielka Brytania McLaren58Raport z wyścigu i wyniki z 2008 r.
1220071 Finlandia Kimi Räikkönen 1:25:28.770
2 Hiszpania Fernando Alonso + 7.242
3 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 18.595
Włochy Ferrari
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania McLaren
1:25.235Finlandia Kimi RäikkönenWłochy Ferrari58Raport z wyścigu i wyniki z 2007 r.
1120061 Hiszpania Fernando Alonso 1:34:27.870
2 Finlandia Kimi Räikkönen + 1.800
3 Niemcy Ralf Schumacher + 24.800
Francja Renault
Wielka Brytania McLaren
Japonia Toyota
1:26.045Finlandia Kimi RäikkönenWielka Brytania McLaren57Raport z wyścigu i wyniki z 2006 r.
1020051 Włochy Giancarlo Fisichella 1:24:17.336
2 Brazylia Rubens Barrichello + 5.553
3 Hiszpania Fernando Alonso + 6.712
Francja Renault
Włochy Ferrari
Francja Renault
1:25.683Hiszpania Fernando AlonsoFrancja Renault57Raport z wyścigu i wyniki z 2005 r.
920041 Niemcy Michael Schumacher 1:24:15.757
2 Brazylia Rubens Barrichello + 13.605
3 Hiszpania Fernando Alonso + 34.673
Włochy Ferrari
Włochy Ferrari
Francja Renault
1:24.125Niemcy Michael SchumacherWłochy Ferrari58Raport z wyścigu i wyniki z 2004 r.
820031 Wielka Brytania David Coulthard 1:34:42.100
2 Kolumbia Juana-Pablo Montoyi + 8.675
3 Finlandia Kimi Räikkönen + 9.192
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania Williams
Wielka Brytania McLaren
1:27.724Finlandia Kimi RäikkönenWielka Brytania McLaren58Raport z wyścigu i wyniki z 2003 r.
720021 Niemcy Michael Schumacher 1:35:36.792
2 Kolumbia Juana-Pablo Montoyi + 18.628
3 Finlandia Kimi Räikkönen + 25.067
Włochy Ferrari
Wielka Brytania Williams
Wielka Brytania McLaren
1:28.541Finlandia Kimi RäikkönenWielka Brytania McLaren58Raport z wyścigu i wyniki z 2002 r.
620011 Niemcy Michael Schumacher 1:38:26.533
2 Wielka Brytania David Coulthard + 1.717
3 Brazylia Rubens Barrichello + 33.491
Włochy Ferrari
Wielka Brytania McLaren
Włochy Ferrari
1:28.214Niemcy Michael SchumacherWłochy Ferrari58Raport z wyścigu i wyniki z 2001 r.
520001 Niemcy Michael Schumacher 1:34:01.987
2 Brazylia Rubens Barrichello + 11.415
3 Niemcy Ralf Schumacher + 20.009
Włochy Ferrari
Włochy Ferrari
Wielka Brytania Williams
1:31.481Brazylia Rubens BarrichelloWłochy Ferrari58Raport z wyścigu i wyniki z 2000 r.
419991 Wielka Brytania Eddie Irvine 1:35:01.659
2 Niemcy Heinz-Harald Frentzen + 1.027
3 Niemcy Ralf Schumacher + 7.012
Włochy Ferrari
Irlandia Jordania
Wielka Brytania Williams
1:32.112Niemcy Michael SchumacherWłochy Ferrari57Raport z wyścigu i wyniki z 1999 r.
319981 Finlandia Mika Häkkinen 1:31:46.000
2 Wielka Brytania David Coulthard + 0.702
3 Niemcy Heinz-Harald Frentzen
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania Williams
1:31.649Finlandia Mika HäkkinenWielka Brytania McLaren58Raport z wyścigu i wyniki z 1998 r.
219971 Wielka Brytania David Coulthard 1:30:28.718
2 Niemcy Michael Schumacher + 20.046
3 Finlandia Mika Häkkinen + 22.177
Wielka Brytania McLaren
Włochy Ferrari
Wielka Brytania McLaren
1:30.585Niemcy Heinz-Harald FrentzenWielka Brytania Williams58Raport z wyścigu i wyniki z 1997 r.
119961 Wielka Brytania Damon Hill 1:32:50.400
2 Kanada Jacques Villeneuve + 38.020
3 Wielka Brytania Eddie Irvine + 1: 02.571
Wielka Brytania Williams
Wielka Brytania Williams
Włochy Ferrari
1:33.421Kanada Jacques VilleneuveWielka Brytania Williams58Raport z wyścigu i wyniki z 1996 r.
Ostatnio zaktualizowany:
Ranking kierowców

Ranking kierowców wszech czasów

NIEKierowcaGP  1  2  3  Strąk  Pole  FL  Śr. SiatkaŚr. PozPunktyProwadzić  
1Michael SchumacherMichael Schumacher144105335.19.452198
2Sebastian VettelSebastian Vettel133137305.08.1150194
3Jenson SnickersJenson Snickers173014219.29.588150
4Lewis HamiltonLewis Hamilton1826210814.45.9207161
5Wielka BrytaniaDavid Coulthard132204007.59.33980
6Kimi RäikkönenKimi Räikkönen172136168.27.499100
7Nico RosbergNico Rosberg112114026.58.68983
8Fernando AlonsoFernando Alonso211236019.07.613461
9Max VerstappenMax Verstappen101113215.68.38552
10Charles LeclercCharles Leclerc71113126.67.47481
11George RussellGeorge Russell61023106.59.75538
12Lando NorrisLando Norris61012115.85.36854
13Valtteri BottasValtteri Bottas1010120112.29.16358
14Wielka BrytaniaEddie Irvine71012008.69.12040
15Mika HäkkinenMika Häkkinen61012312.89.81672
16Carlos SainzCarlos Sainz101001009.712.23457
17WłochyGiancarlo Fisichella1410011010.410.32354
18Damon HillDamon Hill31001007.09.7108
19BrazyliaRubens Barrichello160415118.010.2422
20KolumbiaJuana-Pablo Montoyi60202006.27.32126
21NiemcyHeinz-Harald Frentzen80112016.37.11530
22Sergio PérezSergio Pérez1301010113.010.2510
23Kimiego AntonelliegoKimiego Antonelliego20101009.03.0300
24Kevin MagnussenKevin Magnussen801010011.511.6270
25NiemcyNick Heidfeld110101009.810.4210
26Polski. Robert Kubica50101008.012.4180
27Jacques VilleneuveJacques Villeneuve100101217.510.61450
28NiemcyRalf Schumacher110033008.610.2210
29BrazyliaFelipe Massa150011019.511.1663
30Federacja RosyjskaWitalij Pietrow300110014.313.7150
31WłochyJarno Trulli1400110010.411.5120
32Nico HülkenbergNico Hülkenberg1100000011.510.2460
33Daniel RicciardoDaniel Ricciardo1000000210.111.8420
34AustraliaMark Webber120000017.410.8384
35Lance StrollLance Stroll800000014.810.5300
36Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,30000007.77.0180
37Alex AlbonAlex Albon600000012.311.8110
38BrazyliaFelipe Nasr200000014.010.0100
39FrancjaRomain Grosjean80000009.915.090
40JaponiaKamui Kobayashi400000013.018.080
41NiemcyAdrian Sutil700000015.612.4811
42Yuki tsunodaYuki tsunoda40000009.511.070
43Esteban OconEsteban Ocon700000013.111.970
44Olivera BearmanaOlivera Bearmana200000015.510.560
45AustriaGerhard Berger20000008.54.060
46Wielka BrytaniaPaul di Resta300000012.79.360
47SzwajcariaSébastien Buemi300000011.712.060
48WłochyVitantonio Liuzzi300000014.712.360
49Federacja RosyjskaDaniil Kvyat300000010.79.350
50NiemcyTimo Glock500000020.211.650
51Arvida LindbladaArvida Lindblada10000009.08.040
52FrancjaJean-Eric Vergne300000010.010.340
53SzwecjaMarcus Ericsson500000014.815.840
54FinlandiaHeikki Kovalainen600000114.013.848
55JaponiaKazuki Nakajima200000012.012.030
56FrancjaSébastien Bourdais200000017.07.530
57Pierre GaslyPierre Gasly700000013.912.130
58Gabriela BortoletoGabriela Bortoleto200000012.512.520
59BelgiaStoffel Vandoorne200000014.511.020
60Zhou GuanyuZhou Guanyu300000016.711.720
61AustriaChristian Klien300000012.712.320
62FinlandiaMika Salo500000013.69.620
63FrancjaOlivier Panis800000013.111.420
64WłochyNicola Larini100000013.06.010
65BrazyliaRicardo Zonta200000017.57.510
66Wielka BrytaniaJohnny Herbert400000011.517.310
67HiszpaniaPedro de la Rosa400000016.011.510
68BrazyliaLucas di Grassi100000024.016.000
69WłochyLuca Badoer100000021.010.000
70WęgryZsolt Baumgartner100000017.019.000
71BrazyliaTarso Marques100000022.020.000
72Wielka BrytaniaAllan McNish100000016.022.000
73WłochyGiorgio Pantano100000016.014.000
74JaponiaYuji Ide100000022.013.000
75WłochyAlessandro Zanardi100000015.017.000
76HolandiaNycka de Vriesa100000015.015.000
77Wielka BrytaniaJustin Wilson100000019.016.000
78NiemcyPascal Wehrlein100000021.016.000
79MalezjaAlex Yoong100000021.07.000
80HolandiaGiedo van der Garde100000021.018.000
81NiemcyMick Schumacher100000015.013.000
82India Karun Chandhok100000022.014.000
83Federacja RosyjskaSergey Sirotkin100000019.020.000
84PortugaliaPedro Lamy100000017.012.000
85BelgiaJérôme d'Ambrosio100000022.014.000
86WłochyGianmaria Bruni100000020.017.000
87BrazyliaLuciano Burti100000021.08.000
88AustraliaJacka Doohana100000014.019.000
89ArgentynaEsteban Tuero100000017.015.000
90Franco ColapintoFranco Colapinto100000016.014.000
91AustriaPatrick Friesacher100000016.017.000
92IrlandiaRalph Firman100000017.019.000
93Izaak HadjarIzaak Hadjar10000003.020.000
94Nowa ZelandiaBrendon Hartley100000016.015.000
95India Narain Karthikeyan100000012.015.000
96KanadaNicholas Latifi100000018.016.000
97BrazyliaAntônio Pizzonia100000018.013.000
98IndonezjaRio Haryanto100000022.019.000
99Wielka BrytaniaMartin Brundle100000019.019.000
100Wielka BrytaniaMax Chilton200000018.515.000
Ostatnio zaktualizowany:
Ranking konstruktorów

Ranking konstruktorów wszech czasów

NIEZespół GP  1  2  3  Strąk  Pole  FL  Śr. SiatkaŚr. PozPunkty
1Ferrari29106723695.67.4442
2McLaren2976720677.38.1339
3Mercedes1557315734.77.5346
4Red Bull202327557.29.5253
5Renault1421361110.69.0103
6Williams2913482310.411.7131
7Wielka BrytaniaBrawn11102101.51.518
8Wielka BrytaniaLotus F1410010112.112.432
9BMW Sauber50101008.510.421
10IrlandiaJordania1001010011.314.58
11Toyota800220012.111.119
12Aston Martin500110012.911.047
13India Force India1100000013.011.049
14Sauber2000000013.012.741
15Haas900000012.912.931
16WłochyToro Rosso1400000012.412.029
17Benetton600000010.29.311
18Alfa Romeo300000014.210.310
19Wyścigi Byków30000009.610.410
20Alpejski500000012.313.47
21Wielka BrytaniaBAR700000010.611.07
22Alfa Tauryń200000012.812.33
23Jaguar500000015.613.33
24Audi100000010.09.02
25Racing Point100000013.011.02
26Wielka BrytaniaStewart300000013.214.22
27Honda300001011.513.82
28Prost500000015.611.82
29WłochyMinardi1000000018.813.52
30Wielka BrytaniaTyrrell300000016.013.31
31Wielka BrytaniaStrzałki600000016.613.41
32HolandiaSpyker100000020.519.50
33FrancjaLigier100000015.58.50
34Wielka BrytaniaFootwork100000015.013.00
35Cadillac100000018.517.50
36Federacja RosyjskaMidland100000018.513.00
37Wielka BrytaniaVirgin Racing200000022.515.00
38Super Aguri300000017.313.80
39HRT300000021.517.00
40Wielka Brytaniadwór500000019.815.40
41Wielka BrytaniaCaterham500000019.017.00
Ostatnio zaktualizowany:

Tor Albert Park Circuit — często zadawane pytania

Ile F1 Czy Grand Prix odbywa się na torze Albert Park Circuit?
Od pierwszej edycji w 1996 roku na torze Albert Park Circuit odbyło się 29 Grand Prix Formuły 1.
Kto ma najwięcej F1 zwycięstwa na torze Albert Park Circuit?
Michael Schumacher jest rekordzistą na torze Albert Park Circuit, mając na koncie 4 zwycięstwa.
Który konstruktor wygrywał najczęściej na torze Albert Park Circuit?
Ferrari jest najbardziej utytułowanym konstruktorem na torze Albert Park Circuit, mając na koncie 10 zwycięstw.
Jaki jest rekord okrążenia na torze Albert Park Circuit?
Rekord okrążenia na torze Albert Park Circuit wynosi 01:19.813 i został ustanowiony przez Charlesa Leclerca w 2024 roku.
Gdzie znajduje się tor wyścigowy Albert Park Circuit?
Tor wyścigowy Albert Park Circuit znajduje się w Melbourne.
Kiedy zbudowano tor wyścigowy Albert Park Circuit?
Tor wyścigowy Albert Park Circuit otwarto w 1953 roku.
Kto zaprojektował tor wyścigowy Albert Park Circuit?
Tor wyścigowy Albert Park Circuit został zaprojektowany przez Charliego Crichtona-Stuarta.
W jakim kierunku biegnie Albert Park Circuit?
Trasa Albert Park Circuit jest pokonywana zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Ile zakrętów ma tor Albert Park Circuit?
Tor Albert Park Circuit ma 14 zakrętów.
Ile DRS Jakie strefy ma Albert Park Circuit?
Tor Albert Park ma 4 DRS strefy.
Czy Albert Park Circuit jest torem ulicznym czy stałym?
Tor Albert Park Circuit jest torem hybrydowym.
Ostatnio zaktualizowany: