Johnny Claes F1 Προφίλ & Στατιστικά Καριέρας

Πρώην οδηγός της Φόρμουλα 1

Johnny Claes

F1 καριέρα: 1950 - 1955

Προφίλ οδηγού

ΧώραΒέλγιο Βέλγιο
Τόπος γέννησηςΛονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο
ΗΜ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ11 Αυγ 1916
Ημερομηνία θανάτου3 Φεβρουαρίου 1956: 39 ετών
Συμμετοχές σεζόν5 (1950–1953, 1955)
Αριθμός αυτοκινήτου38
Καλύτερα Προκριματικά10η - 1953 Βελγικό F1 GP
Καλύτερο αποτέλεσμα7ος - (2 φορές)

Πλήρη Στατιστικά Καριέρας

Τίτλοι οδηγών0
Συμμετοχές Grand Prix25
Έναρξη Grand Prix23
Συνολικοί πόντοι0.00
Μέσος όρος Πόντοι ανά GP0.00
Νίκες Grand Prix0
Pole θέσεις0
Μση. GP Πλέγμα17.0
GP Βάσεις0
GP Ταχύτεροι Γύροι0
GP Πόντοι Τερματισμός0
Μση. GP Θέση10.4
GP DNFs10 (40,0%)
Σύνολο GP Γύροι900

Βασικά Ορόσημα Καριέρας

Αγώνας 1950 Βρετανοί F1 Grand Prix1950 Μεγάλη Βρετανία F1 GP 33 χρόνια, 275 ημέρες33 ετών, 275 ημερών1955 Ολλανδικά F1 Grand Prix1955 NED F1 GP 38 χρόνια, 312 ημέρες38 ετών, 312 ημερών

F1 Θέσεις Τελειοποίησης Καριέρας

7 2
8 2
10 2
11 3
12 1
13 2
14 1
DNF 9
NC 1
DNQ 1
DNS 1
DNF Δεν τελείωσεNC Μη ταξινομημένοDNQ Δεν προκρίθηκεDNS Δεν ξεκίνησε
Στατιστικά στοιχεία τρέχοντα από:

Εποχές

Αποτελέσματα Πρωταθλήματος Johnny Claes

 

Johnny Claes F1 Περίληψη εποχών

ΈτοςΗ ομάδα μαςΚινητήραςGP123ΤσόφλιPoleΓύροιFLΜέσος Βαθμοίσημεία
1955 Ιταλία Ferrari Ιταλία Ferrari1000008800.000
1953 Ηνωμένο Βασίλειο Connaught
Ιταλία Maserati
Ηνωμένο Βασίλειο Lea-Francis
Ιταλία Maserati
50000015900.000
1952 Γαλλία Γκόρντι
Ηνωμένο Βασίλειο HWM
Γαλλία Simca
Γαλλία Γκόρντι
Ηνωμένο Βασίλειο Υψηλός
Γαλλία Γκόρντι
40000014200.000
1951 Γαλλία Τάλμποτ-Λάγκο Γαλλία Talbot70000026000.000
1950 Γαλλία Τάλμποτ-Λάγκο Γαλλία Talbot60000025100.000
Ιπποδρομίες
Συνεργάτες

Johnny Claes — Συχνές ερωτήσεις

Πότε ξεκίνησε ο Johnny Claes να αγωνίζεται στη F1;
Ο Τζόνι Κλάες ξεκίνησε να αγωνίζεται στη Φόρμουλα 1 το 1950.
Ο Johnny Claes εξακολουθεί να αγωνίζεται στη F1;
Ο Τζόνι Κλάες απεβίωσε το 1956. Τελευταία φορά που αγωνίστηκε στη Φόρμουλα 1 ήταν το 1955.
Τι εθνικότητα έχει ο Johnny Claes;
Ο Τζόνι Κλάες είναι Βέλγος.
Για ποιες ομάδες έχει οδηγήσει ο Johnny Claes στη F1;
Ο Johnny Claes έχει οδηγήσει για τις Talbot-Lago, Gordini, HWM, Simca, Connaught, Maserati και Ferrari στη F1.
Πόσα F1 Έχει συμμετάσχει ο Johnny Claes στους αγώνες;
Ο Johnny Claes έχει αγωνιστεί σε 25 Grand Prix της F1.