Tor wyścigowy Yas Marina – F1 Układ toru, rekordy i zwycięzcy

Yas Marina Circuit
55DNI
12HRS
49MIN
55SEK
BEZPŁATNA PRAKTYKA 1
Piątek, 4 grudnia · 13:30 + 04
2026 Tor Formuły 1

Yas Marina Circuit

Abu Dabi F1 GP, Abu Dabi

2009
Pierwsze Grand Prix
17
Grand Prix
5
Najwięcej zwycięstw kierowców
8
Najwięcej zwycięstw konstruktorów

Tor Yas Marina Circuit, zaprojektowany przez Hermanna Tilke i otwarty w 2009 roku, znajduje się na wyspie Yas w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tor o długości 5.281 km, o przebiegu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – skróconym z 21 do 16 zakrętów w ramach gruntownej przebudowy w 2021 roku – wije się wokół czynnej mariny i przebiega pod kultowym hotelem W Abu Dhabi. Tradycyjnie finał sezonu, znany jest z formuły wyścigu nocnego, wyjątkowo gładkiego asfaltu o niskiej degradacji oraz efektownego, zmieniającego kolory pokazu świetlnego hotelu Yas, który wznosi się nad strefą startu i mety.

Gdzie na świecie

Każdy tor, na którym odbył się Grand Prix Formuły 1. Rozmiar znacznika wskazuje ich liczbę, a kolor zielony oznacza tory w tegorocznym kalendarzu.

Układ i fakty

Geometria toru

Dystans okrążenia5.281 km / 3.281 mil
Typ obwoduObwód stały
DRS StrefyStrefy 2
Zmiana wysokości11 metrów / 36 stóp
Kierunek jazdyPrzeciwnie do ruchu wskazówek zegara ↺
Narożniki16 rogów
(3 niskie / 9 średnich / 4 wysoka prędkość)

Napędzanie popytu

Wydajność

Zwycięstwa według pozycji na starcieP171%P224%P45.9%na podstawie 17 ras
Pole pozycja bocznaPrawa strona
Prędkość maksymalna335 km / h. (208 mil / h)
Średnia prędkość wyścigu222 km / h. (138 mil / h)
Strata czasu na alei serwisowej20.0 sekund
Rekord okrążenia1:25.637 (222 kilometrów na godzinę / 138 mil na godzinę)
(Kevin Magnussen, 2024)
Haas VF-24 · Ferrari

Strategia wyścigu

Dziedzictwo

Otwierany2009 (17 lata temu)
Lokalna strefa czasowaAzja/Dubaj (+04, UTC+04)
projektantHermanna Tilke
WłaścicielEthara
Oficjalna strona internetowawww.yasmarinacircuit.com

Powierzchnie i opony

History

Kluczowe rogi

01 Turn 6

Na końcu najdłuższego zakrętu zajechał mocno hamujący lewy zakręt DRS strefa na okrążeniu. Główna okazja do wyprzedzania — i zakręt najbardziej zmieniony przez rekonfigurację z 2021 roku, która usunęła poprzednią szykanę i przekształciła ją w prawdziwą strefę wyprzedzania.

02 Tura 9 (Zamiatacz mariny)

Szybki, nachylony zakręt w lewo, wijący się wokół nabrzeża Yas Marina. Utrzymanie minimalnej prędkości na tym zakręcie jest kluczowe dla długiego przyspieszania na następnej prostej.

03 Tury 15-16 (W Hotel)

Finałowa sekwencja przejazdów z lewej do prawej, przebiegająca ze średnią prędkością, tuż pod oświetlonym hotelem Yas. Zmieniająca kolor fasada LED nad głową i światła startu i mety zbiegają się tutaj, tworząc jedno z najbardziej efektownych wizualnie wykończeń w sportach motorowych.

Zwycięzcy i podia

F1 zwycięzcy i podia

Nie.RokpodiumZespół Najszybsze okrążenieOkrążeniaEfekty
1720251 Holandia Max Verstappen 1:26:07.469
2 Australia Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, , + 12.594
3 Wielka Brytania Lando Norris + 16.572
Austria Red Bull
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania McLaren
58Raport z wyścigu i wyniki z 2025 r.
1620241 Wielka Brytania Lando Norris 1:26:33.291
2 Hiszpania Carlos Sainz
3 Monaco Charles Leclerc
Wielka Brytania McLaren
Włochy Ferrari
Włochy Ferrari
1:25.637Dania Kevin MagnussenUnited States Haas58Raport z wyścigu i wyniki z 2024 r.
1520231 Holandia Max Verstappen 1:27:02.624
2 Monaco Charles Leclerc + 17.993
3 Wielka Brytania George Russell + 20.328
Austria Red Bull
Włochy Ferrari
Niemcy Mercedes
1:26.993Holandia Max VerstappenAustria Red Bull58Raport z wyścigu i wyniki z 2023 r.
1420221 Holandia Max Verstappen 1:27:45.914
2 Monaco Charles Leclerc + 8.771
3 Meksyk Sergio Pérez + 10.093
Austria Red Bull
Włochy Ferrari
Austria Red Bull
1:28.391Wielka Brytania Lando NorrisWielka Brytania McLaren58Raport z wyścigu i wyniki z 2022 r.
1320211 Holandia Max Verstappen 1:30:17.345
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 2.256
3 Hiszpania Carlos Sainz + 5.173
Austria Red Bull
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:26.103Holandia Max VerstappenAustria Red Bull58Raport z wyścigu i wyniki z 2021 r.
1220201 Holandia Max Verstappen 1:36:28.645
2 Finlandia Valtteri Bottas + 15.976
3 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 18.415
Austria Red Bull
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
1:40.926Australia Daniel RicciardoFrancja Renault55Raport z wyścigu i wyniki z 2020 r.
1120191 Wielka Brytania Lewis Hamilton 1:34:05.715
2 Holandia Max Verstappen + 16.772
3 Monaco Charles Leclerc + 43.435
Niemcy Mercedes
Austria Red Bull
Włochy Ferrari
1:39.283Wielka Brytania Lewis HamiltonNiemcy Mercedes55Raport z wyścigu i wyniki z 2019 r.
1020181 Wielka Brytania Lewis Hamilton 1:39:40.382
2 Niemcy Sebastian Vettel + 2.581
3 Holandia Max Verstappen + 12.706
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
Austria Red Bull
1:40.867Niemcy Sebastian VettelWłochy Ferrari55Raport z wyścigu i wyniki z 2018 r.
920171 Finlandia Valtteri Bottas 1:34:14.062
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 3.899
3 Niemcy Sebastian Vettel + 19.330
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:40.650Finlandia Valtteri BottasNiemcy Mercedes55Raport z wyścigu i wyniki z 2017 r.
820161 Wielka Brytania Lewis Hamilton 1:38:04.013
2 Niemcy Nico Rosberg + 0.439
3 Niemcy Sebastian Vettel + 0.843
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:43.729Niemcy Sebastian VettelWłochy Ferrari55Raport z wyścigu i wyniki z 2016 r.
720151 Niemcy Nico Rosberg 1:38:30.175
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 8.271
3 Finlandia Kimi Räikkönen + 19.430
Niemcy Mercedes
Niemcy Mercedes
Włochy Ferrari
1:44.517Wielka Brytania Lewis HamiltonNiemcy Mercedes55Raport z wyścigu i wyniki z 2015 r.
620141 Wielka Brytania Lewis Hamilton 1:39:02.619
2 Brazylia Felipe Massa + 2.576
3 Finlandia Valtteri Bottas + 28.880
Niemcy Mercedes
Wielka Brytania Williams
Wielka Brytania Williams
1:44.496Australia Daniel RicciardoAustria Red Bull55Raport z wyścigu i wyniki z 2014 r.
520131 Niemcy Sebastian Vettel 1:38:06.106
2 Australia Mark Webber + 30.829
3 Niemcy Nico Rosberg + 33.650
Austria Red Bull
Austria Red Bull
Niemcy Mercedes
1:43.434Hiszpania Fernando AlonsoWłochy Ferrari55Raport z wyścigu i wyniki z 2013 r.
420121 Finlandia Kimi Räikkönen 1:45:58.667
2 Hiszpania Fernando Alonso + 0.852
3 Niemcy Sebastian Vettel + 4.163
Wielka Brytania Lotus F1
Włochy Ferrari
Austria Red Bull
1:43.964Niemcy Sebastian VettelAustria Red Bull55Raport z wyścigu i wyniki z 2012 r.
320111 Wielka Brytania Lewis Hamilton 1:37:11.886
2 Hiszpania Fernando Alonso + 8.457
3 Wielka Brytania Jenson Snickers + 25.871
Wielka Brytania McLaren
Włochy Ferrari
Wielka Brytania McLaren
1:42.612Australia Mark WebberAustria Red Bull55Raport z wyścigu i wyniki z 2011 r.
220101 Niemcy Sebastian Vettel 1:39:36.837
2 Wielka Brytania Lewis Hamilton + 10.162
3 Wielka Brytania Jenson Snickers + 11.047
Austria Red Bull
Wielka Brytania McLaren
Wielka Brytania McLaren
1:41.274Wielka Brytania Lewis HamiltonWielka Brytania McLaren55Raport z wyścigu i wyniki z 2010 r.
120091 Niemcy Sebastian Vettel 1:34:03.414
2 Australia Mark Webber + 17.857
3 Wielka Brytania Jenson Snickers + 18.467
Austria Red Bull
Austria Red Bull
Wielka Brytania Brawn
1:40.279Niemcy Sebastian VettelAustria Red Bull55Raport z wyścigu i wyniki z 2009 r.
Ostatnio zaktualizowany:
Ranking kierowców

Ranking kierowców wszech czasów

NIEKierowcaGP  1  2  3  Strąk  Pole  FL  Śr. SiatkaŚr. PozPunktyProwadzić  
1Lewis HamiltonLewis Hamilton1754110534.26.0262319
2Max VerstappenMax Verstappen115117523.63.7190151
3Sebastian VettelSebastian Vettel143137248.46.4154142
4Valtteri BottasValtteri Bottas121113119.310.210361
5Nico RosbergNico Rosberg81113204.97.87847
6Lando NorrisLando Norris71012114.05.07958
7Kimi RäikkönenKimi Räikkönen1110120010.011.06236
8Charles LeclercCharles Leclerc80224017.55.5852
9Fernando AlonsoFernando Alonso150202019.59.1793
10AustraliaMark Webber50202113.07.2421
11Carlos SainzCarlos Sainz110112009.810.0620
12BrazyliaFelipe Massa80101007.47.46414
13Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,30101002.76.02717
14Jenson SnickersJenson Snickers80033007.47.86815
15Sergio PérezSergio Pérez140011009.29.9716
16George RussellGeorge Russell700110010.19.7450
17Daniel RicciardoDaniel Ricciardo1300000210.510.56418
18Nico HülkenbergNico Hülkenberg120000009.612.0420
19Alex AlbonAlex Albon600000013.010.7200
20Esteban OconEsteban Ocon800000010.610.3200
21Pierre GaslyPierre Gasly900000013.012.9200
22Yuki tsunodaYuki tsunoda50000009.29.8165
23FrancjaRomain Grosjean900000013.212.1160
24Wielka BrytaniaPaul di Resta300000011.08.0120
25JaponiaKamui Kobayashi500000014.210.8120
26Polski. Robert Kubica300000012.311.3100
27WenezuelaPastor Maldonado500000013.613.8100
28Federacja RosyjskaWitalij Pietrow300000014.011.780
29Lance StrollLance Stroll900000013.712.970
30Michael SchumacherMichael Schumacher30000009.713.760
31BrazyliaRubens Barrichello300000011.79.350
32NiemcyAdrian Sutil500000013.812.850
33NiemcyNick Heidfeld200000011.08.040
34BrazyliaBruno Senna300000017.014.340
35Federacja RosyjskaDaniil Kvyat500000010.213.830
36HiszpaniaJaime Alguersuari300000015.314.720
37WłochyJarno Trulli300000014.315.320
38SzwajcariaSébastien Buemi300000013.715.010
39Kevin MagnussenKevin Magnussen900000115.015.710
40Gabriela BortoletoGabriela Bortoleto10000007.011.000
41AustriaChristian Klien100000024.020.000
42Wielka BrytaniaMax Chilton100000020.021.000
43BelgiaJérôme d'Ambrosio100000021.023.000
44BrazyliaPietro Fittipaldi100000017.019.000
45AustraliaJacka Doohana100000017.015.000
46BrazyliaLucas di Grassi100000022.018.000
47HolandiaGiedo van der Garde100000018.018.000
48United StatesLogan sierżant100000020.016.000
49Kimiego AntonelliegoKimiego Antonelliego100000014.015.000
50JaponiaKazuki Nakajima100000013.013.000
51Izaak HadjarIzaak Hadjar10000009.017.000
52Federacja RosyjskaSergey Sirotkin100000019.015.000
53HiszpaniaRoberto Merhi100000019.019.000
54FrancjaJules Bianchi100000021.020.000
55WłochyGiancarlo Fisichella100000020.016.000
56Wielka BrytaniaJolyon Palmer100000015.017.000
57India Narain Karthikeyan100000023.022.000
58Olivera BearmanaOlivera Bearmana100000011.012.000
59HiszpaniaPedro de la Rosa100000022.017.000
60BelgiaStoffel Vandoorne200000015.513.000
61Wielka BrytaniaWill Stevens200000018.517.500
62NiemcyPascal Wehrlein200000017.014.000
63FrancjaCharles Pic200000019.018.500
64Franco ColapintoFranco Colapinto200000019.519.500
65Nowa ZelandiaBrendon Hartley200000018.013.500
66BrazyliaFelipe Nasr200000016.515.500
67Liama ​​LawsonaLiama ​​Lawsona200000012.517.500
68NiemcyMick Schumacher200000015.515.000
69WłochyVitantonio Liuzzi300000018.019.700
70MeksykEsteban Gutierrez300000014.013.300
71Zhou GuanyuZhou Guanyu300000016.314.000
72NiemcyTimo Glock300000020.318.300
73FrancjaJean-Eric Vergne300000013.313.700
74KanadaNicholas Latifi300000018.017.300
75WłochyAntonio Giovinazzi300000014.716.300
76SzwecjaMarcus Ericsson400000017.816.000
77FinlandiaHeikki Kovalainen400000018.314.500
Ostatnio zaktualizowany:
Ranking konstruktorów

Ranking konstruktorów wszech czasów

NIEZespół GP  1  2  3  Strąk  Pole  FL  Śr. SiatkaŚr. PozPunkty
1Red Bull1783314865.46.3417
2Mercedes1665314635.46.1417
3McLaren172237327.48.7227
4Wielka BrytaniaLotus F1410010012.813.439
5Ferrari1706612047.56.7312
6Williams1701120014.313.287
7Wielka BrytaniaBrawn10011004.53.511
8India Force India900000010.910.681
9Renault800000111.912.643
10Alfa Tauryń400000010.69.030
11Aston Martin500000011.39.823
12Alpejski500000012.113.018
13Sauber1000000014.013.417
14Haas1000000113.413.513
15Racing Point300000012.013.711
16WłochyToro Rosso1100000014.114.86
17Toyota10000009.06.55
18BMW Sauber200000010.310.04
19Wyścigi Byków200000011.316.00
20Wielka BrytaniaVirgin Racing200000020.820.50
21HRT300000022.319.80
22Wielka Brytaniadwór400000019.517.10
23Wielka BrytaniaCaterham500000018.217.40
24Alfa Romeo500000016.415.60
Ostatnio zaktualizowany:

Tor Yas Marina — często zadawane pytania

Ile F1 Czy Grand Prix odbywa się na torze Yas Marina Circuit?
Od pierwszej edycji w 2009 roku na torze Yas Marina Circuit odbyło się 17 Grand Prix Formuły 1.
Kto ma najwięcej F1 zwycięstwa na torze Yas Marina Circuit?
Lewis Hamilton jest rekordzistą na torze Yas Marina Circuit, mając na koncie 5 zwycięstw.
Który konstruktor wygrywał najczęściej na torze Yas Marina Circuit?
Red Bull jest najbardziej utytułowanym konstruktorem na torze Yas Marina Circuit z 8 zwycięstwami.
Jaki jest rekord okrążenia na torze Yas Marina Circuit?
Rekord okrążenia na torze Yas Marina Circuit wynosi 01:25.637 i został ustanowiony przez Kevina Magnussena w 2024 roku.
Gdzie znajduje się tor wyścigowy Yas Marina Circuit?
Tor wyścigowy Yas Marina Circuit mieści się w Abu Zabi.
Kiedy zbudowano tor wyścigowy Yas Marina Circuit?
Tor wyścigowy Yas Marina Circuit został otwarty w 2009 roku.
Kto zaprojektował tor wyścigowy Yas Marina Circuit?
Tor wyścigowy Yas Marina został zaprojektowany przez Hermanna Tilke.
W jakim kierunku biegnie trasa Yas Marina Circuit?
Na torze Yas Marina Circuit obowiązuje ruch w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Ile zakrętów ma tor Yas Marina Circuit?
Tor Yas Marina Circuit ma 16 zakrętów.
Ile DRS Jakie strefy ma Yas Marina Circuit?
Tor Yas Marina ma 2 DRS strefy.
Czy Yas Marina Circuit jest torem ulicznym czy stałym?
Yas Marina Circuit jest torem stałym.
Ostatnio zaktualizowany: