
Pedralbes Pisti – F1 Pist Düzeni, Rekorlar ve Kazananlar
Dünyanın neresinde?
F1 Grand Prix'sine ev sahipliği yapmış her pist. İşaretleyici boyutu kaç tane olduğunu gösterir ve yeşil renk bu yılki takvimde yer alan pistleri işaretler.
İspanya'nın Barselona şehrinin batısındaki Pedralbes bölgesinde geniş caddeler üzerinde yer alan 6.316 km uzunluğundaki Pedralbes Pisti, 1951 ve 1954 yıllarında İspanya Grand Prix'sine ev sahipliği yapmıştır. Yüksek hızlı bulvar düzeni, 1950'lerin araçlarının sınırlarına yaklaşan en yüksek hızlara ulaşılmasını sağlamıştır. F1 1955 Le Mans felaketinden sonra İspanya'nın sokak yarışlarını da kısıtlaması üzerine, bu etkinlikten vazgeçildi. F1 Jarama'ya kadar varlığı on yıldan fazla bir süre ortadan kaybolmuştu.

Parça Geometrisi
| Tur mesafesi | 6.316 km / 3.925 mil |
| Devre tipi | Sokak devresi |
| Yükseklik değişimi | 15 metre / 49 feet |
| Sürüş yönü | Saat yönünde ↻ |
| Köşeler | 9 köşe (0 düşük / 6 orta / 3 yüksek hız) |
Sürüş Talepleri
Performans
| Sıralama pozisyonuna göre galibiyetler | P250%P350%2 yarışa dayanarak |
| Pole pozisyon tarafı | Sol taraf |
| En yüksek hız | 270 km / saat (168 mil / sa) |
| Pit alanında zaman kaybı | 22.0 saniye |
Yarış Stratejisi
Miras
| Açılış | 1946 (80 yıl once) |
| Yerel saat dilimi | Avrupa/Madrid (CEST, UTC+02) |
| Mal sahibi | Barselona Ajuntament de |
Yüzey ve Lastikler
Anahtar köşeler
01 Köşegen
Barselona'nın geniş bulvarı Avinguda Diagonal boyunca uzanan uzun ve hızlı bir düzlük. Yüksek hız bölümleri, yolun düzenini belirliyordu; sürücüler 1950'lerin lastiklerinin sınırlarına yaklaşıyordu.
02 Pedralbes Virajı
Pistin adını aldığı banliyö bölgesinden geçen orta hızlı bir sağ viraj. Aksi takdirde yüksek hızlı bir bulvar düzenine sahip olan pistin en belirgin virajı.
03 Son Bölüm
Ana düzlüğe doğru orta hızda bir geçiş. Çıkış hızı, uzun süreli ivmelenme bölgesini belirledi.
F1 kazananlar ve podyumlar
| Hayır. | Yıl | Podyum | Team | En hızlı tur | vatkalar | Sonuçlar |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 1954 | 1 2 3 | 80 | 1954 Yarış Raporu ve Sonuçları | ||
| 1 | 1951 | 1 2 3 | 70 | 1951 Yarış Raporu ve Sonuçları |
Tüm zamanların sürücü sıralaması
| YOK HAYIR | Sürücü | GP | 1st | İkinci | 3rd | Koza | Pole | FL | Ortalama Izgara | Ort. Konum | Puanlar | Kurşun |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2.0 | 2.0 | 13 | 67 | |
| 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3.0 | 1.0 | 8 | 58 | |
| 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.0 | 2.0 | 6 | 0 | |
| 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3.0 | 2.0 | 6 | 0 | |
| 5 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4.0 | 3.0 | 4 | 0 | |
| 6 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1.0 | 11.5 | 4 | 10 | |
| 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11.0 | 4.0 | 3 | 0 | |
| 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8.0 | 5.0 | 2 | 0 | |
| 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12.0 | 5.0 | 2 | 0 | |
| 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15.0 | 13.0 | 0 | 0 | |
| 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21.0 | 11.0 | 0 | 0 | |
| 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19.0 | 18.0 | 0 | 0 | |
| 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13.0 | 8.0 | 0 | 0 | |
| 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10.0 | 10.0 | 0 | 0 | |
| 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.0 | 16.0 | 0 | 0 | |
| 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18.0 | 20.0 | 0 | 0 | |
| 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14.0 | 8.0 | 0 | 0 | |
| 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16.0 | 14.0 | 0 | 0 | |
| 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14.0 | 17.0 | 0 | 0 | |
| 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.0 | 14.0 | 0 | 0 | |
| 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9.0 | 12.0 | 0 | 0 | |
| 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10.0 | 12.0 | 0 | 0 | |
| 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18.0 | 17.0 | 0 | 0 | |
| 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4.0 | 15.0 | 0 | 10 | |
| 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12.0 | 18.0 | 0 | 0 | |
| 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16.0 | 16.0 | 0 | 0 | |
| 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13.0 | 15.0 | 0 | 0 | |
| 28 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15.0 | 8.0 | 0 | 0 | |
| 29 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13.5 | 8.5 | 0 | 0 | |
| 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17.0 | 14.0 | 0 | 0 | |
| 31 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20.0 | 7.0 | 0 | 0 | |
| 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9.5 | 14.0 | 0 | 5 | |
| 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5.0 | 15.5 | 0 | 0 |
Tüm zamanların üretici sıralaması
| YOK HAYIR | Team | GP | 1st | İkinci | 3rd | Koza | Pole | FL | Ortalama Izgara | Ort. Konum | Puanlar |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ferrari | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7.9 | 10.5 | 17 |
| 2 | Alfa Romeo | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 5.0 | 3.8 | 15 |
| 3 | Maserati | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 14.0 | 10.6 | 9 |
| 4 | Mercedes | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7.7 | 6.7 | 6 |
| 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3.0 | 19.5 | 1 | |
| 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17.0 | 15.5 | 0 | |
| 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10.0 | 12.0 | 0 | |
| 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15.0 | 13.2 | 0 |
En son devre haberleri
2
Mercedes'in Monza ve Madrid Değerlendirmesi: Silver Arrows Radyo Programı

Madring'in F1 Debut - Cadillac ile Sahne Arkası

Stella, VSC'nin yeniden yazılmasını değil, tekrar incelenmesini istiyor.
1
Sainz, Madring'in yerleşim planının kendisi gelmeden önce onaylandığını söylüyor.
1
Talking Bull'un İncelemesi 2026 İspanyolca GP Madring'de

Madrid organizatörleri Madring'de değişiklikler yapacaklarını şimdiden vaat ediyor.
2
F1 Nation dergisi, Antonelli'nin Madrid'deki İspanya Grand Prix'indeki zaferini değerlendiriyor.

Coulthard ve Buxton Tartışıyor 2026 İspanyolca GP - En fazla

Madrid'in yeni pisti şimdiden köşe değişiklikleri yapılması yönünde çağrılarla karşı karşıya.
3





















