2012 F1 -mestaruuskilpailut

Katso kaikki 2012 F1 tulokset jokaiselle rodulle, kuljettajalle ja joukkueelle.

Täältä löydät 2012 F1 -ryhmien yleiskatsaus.

2012 F1 Championship Yleiskatsaus

2012 F1 MM -mestaruus
RotuTreffiVoittajaJoukkueLapsAika:
2012 Australian F1 GPmaaliskuu 18Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren5801: 34: 09.565
2012 Malesian F1 GPmaaliskuu 25Espanja Fernando Alonso
Italia Ferrari5602: 44: 51.812
2012 Kiinan F1 GPhuhtikuu 15Saksa Nico Rosberg
Saksa Mercedes5601: 36: 26.929
2012 Bahrain F1 GPhuhtikuu 22Saksa Sebastian Vettel
Itävalta Red Bull5701: 35: 10.990
2012 espanjalainen F1 GPvoi 13Venezuela Pastori Maldonado
Yhdistynyt kuningaskunta Williams6601: 39: 09.145
2012 Monaco F1 GPvoi 27Australia Mark Webber
Itävalta Red Bull7801: 46: 06.557
2012 Kanadan F1 GPkesäkuu 10Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren7001: 32: 29.586
2012 Euroopan F1 GPkesäkuu 24Espanja Fernando Alonso
Italia Ferrari5701: 44: 16.649
2012 British F1 GPheinäkuu 8Australia Mark Webber
Itävalta Red Bull5201: 25: 11.288
2012 Saksan F1 GPheinäkuu 22Espanja Fernando Alonso
Italia Ferrari6701: 31: 05.862
2012 Unkarilainen F1 GPheinäkuu 29Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren6901: 41: 05.503
2012 Belgian F1 GPsyyskuu 2Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren4401: 29: 08.530
2012 Italian F1 GPsyyskuu 9Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren5301: 19: 41.221
2012 Singapore F1 GPsyyskuu 23Saksa Sebastian Vettel
Itävalta Red Bull5902: 00: 26.144
2012 Japanilainen F1 GPlokakuu 7Saksa Sebastian Vettel
Itävalta Red Bull5301: 28: 56.242
2012 Korean F1 GPlokakuu 14Saksa Sebastian Vettel
Itävalta Red Bull5501: 36: 28.651
Intian F2012 GP 1lokakuu 28Saksa Sebastian Vettel
Itävalta Red Bull6001: 31: 10.744
2012 Abu Dhabi F1 GPmarraskuu 4Suomi Kimi Räikkönen
Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F15501: 45: 58.667
2012 USA F1 GPmarraskuu 18Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren5601: 35: 55.269
2012 Brasilian F1 GPmarraskuu 25Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren7101: 45: 22.656

2012 Formula 1 -mestaruuskilpailut

PoskuljettajaAUSMALTIETOJABAHSPAMONCANEURBRIGERHUNBELITASYNTIJAPKORINDABUUSBRAMon
1Saksa Sebastian Vettel21151*644*DNF354*22211*113*2*6281
2Espanja Fernando Alonso51972351215DNF33DNF32232278
3Suomi Kimi Räikkönen75*14239825*323566571610207
4Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton3338851198DNF1DNF1DNF5104DNF1DNF *190
5Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike1*1421891616810261DNF24DNF5*451188
6Australia Mark Webber4444111741886201192*3DNFDNF4179
7Brasilia Felipe MassaDNF1513915610164129548246743122
8Ranska Romain GrosjeanDNFDNF634*DNF2DNF6183DNF 71979DNF7DNF96
9Saksa Nico Rosberg1213157266*151010117*5DNFDNF11DNF131593
10Meksiko Sergio Pérez821111DNF11 *39DNF614DNF210DNF11DNF1511DNF66
11Saksa Nico HülkenbergDNF915121081251291142114 *768DNF8563
12Japani Kamui Kobayashi6DNF10 *135DNF9DNF11418139133DNF14614960
13Saksa Michael SchumacherDNF10DNF10DNFDNFDNF377*DNF76DNF1113221116749
14Yhdistynyt kuningaskunta Paul di Resta107126147117DNF111210841212129151946
15Venezuela Pastori Maldonado13198DNF1DNF1312161513DNF11DNF8141659DNF45
16Brasilia Bruno Senna166722DNF101710917712 *1018141510810DNF31
17Ranska Jean-Eric Vergne1181614121215DNF1414168DNFDNF1381512DNF816
18Australia Daniel Ricciardo912171513DNF141113131591291091310121310
19Intia Narain KarthikeyanDNQ222221DNF15DNF182123DNFDNF19DNFDNF2021DNF22180
20Ranska Charles Pic152020DNFDNFDNF2015192020161616DNF1919DNF20120
21Belgia Jérôme d'Ambrosio            13       0
22Espanja Pedro de la RosaDNQ21212019DNFDNF1720212218181718DNFDNF1721170
23Suomi Heikki KovalainenDNF182317161318141719171714151517181318140
24Saksa Timo Glock141719191814DNFDNS1822211517121618201419160
25Venäjän federaatio Vitaly PetrovDNF16181617DNF1913DNS16191415191716171617110

2012 F1 tulokset pisteiden jakauma: P1 = 25, P2 = 18, P3 = 15, P4 = 12, P5 = 10, P6 = 8, P7 = 6, P8 = 4, P9 = 2 ja P10 = 1 piste
* = tämä kuljettaja ajoi kilpailun nopeimman kierroksen.

DNQ = ei täyttänyt, DNS = ei käynnistynyt, poistunut = eläkkeellä, DSQ = hylätty, NC = ei luokiteltu

2012 F1 -ohjainten tilastotaulukko

kuljettajaGP1st2.3.PalkoPoleLapsFLPTS
Saksa Sebastian Vettel2053210611626281
Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton204037710451190
Espanja Fernando Alonso2035513210950278
Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike203306111062188
Australia Mark Webber202114211311179
Suomi Kimi Räikkönen201337011912207
Saksa Nico Rosberg20110211036293
Venezuela Pastori Maldonado2010011939045
Brasilia Felipe Massa200112011780122
Meksiko Sergio Pérez2002130931166
Saksa Nico Hülkenberg20000001075163
Japani Kamui Kobayashi20001101043160
Saksa Michael Schumacher2000110923149
Yhdistynyt kuningaskunta Paul di Resta20000001138046
Brasilia Bruno Senna20000001054131
Ranska Jean-Eric Vergne20000001048016
Australia Daniel Ricciardo20000001175010
Ranska Charles Pic2000000105900
Suomi Heikki Kovalainen2000000101800
Ranska Romain Grosjean1901230803196
Venäjän federaatio Vitaly Petrov1900000104000
Espanja Pedro de la Rosa190000092800
Intia Narain Karthikeyan190000086800
Saksa Timo Glock1900000109800
Belgia Jérôme d'Ambrosio1000005300

2012 Formula 1 -mestaruuskilpailijat

PosJoukkueAutoAUSMALTIETOJABAHSPAMONCANEURBRIGERHUNBELITASYNTIJAPKORINDABUUSBRAMon
1Itävalta Red Bull121151644DNF3542221111326460
244441117418862011923DNFDNF4
2Italia Ferrari551972351215DNF33DNF32232400
6DNF1513915610164129548246743
3Yhdistynyt kuningaskunta McLaren311421891616810261DNF24DNF5451378
43338851198DNF1DNF1DNF5104DNF1DNF
4Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F197514239825323566571610303
10DNFDNF634DNF2DNF6183DNF1371979DNF7DNF
5Saksa Mercedes7DNF10DNF10DNFDNFDNF377DNF76DNF11132211167142
812131572661510101175DNFDNF11DNF1315
6Sveitsi Puhdistaa146DNF10135DNF9DNF11418139133DNF146149126
15821111DNF1139DNF614DNF210DNF11DNF1511DNF
7Intia Pakota Intia11107126147117DNF1112108412121291519109
12DNF915121081251291142114768DNF85
8Yhdistynyt kuningaskunta Williams1813198DNF1DNF1312161513DNF11DNF8141659DNF76
19166722DNF1017109177121018141510810DNF
9Italia Toro Rosso16912171513DNF141113131591291091310121322
171181614121215DNF1414168DNFDNF1381512DNF8
10Yhdistynyt kuningaskunta Caterham20DNF182317161318141719171714151517181318140
21DNF16181617DNF1913DNS1619141519171617161711
11Espanja HRT22DNQ21212019DNFDNF1720212218181718DNFDNF1721170
23DNQ222221DNF15DNF182123DNFDNF19DNFDNF2021DNF2218
12Yhdistynyt kuningaskunta herraskartano24141719191814DNFDNS1822211517121618201419160
25152020DNFDNFDNF2015192020161616DNF1919DNF2012

uusimmat Video

Uusimmat kuvat

Uusin podcast

Viimeisen kilpailun tulos

Tänä päivänä…

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2023 liput:
Bahrain GP
Saudi -Arabian GP
Australian GP
Azerbaidžanin GP
Monaco GP
Espanjan GP
Kanadan GP
Itävallan GP
British GP
Belgian GP
Unkarin GP
Yhdysvaltain GP
Meksikon GP
Abu Dhabi GP

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »