Venäjän Grand Prix F1 Race info

Venäjän Grand Prix 2022 F1-kisatiedot, valokuvat ja GP-historia Venäjän Grand Prix F1 -tiedot

Grand Prix nr:17
Treffi:25. Syyskuuta 2022
Seurata:Sotši International Street Circuit
Lapin etäisyys:5.848 km
Kierroksia yhteensä:53
Etäisyys:309.745 km
Renkaat:⚪H C3 | 🟡M C4 | 🔴S C5

2022 Venäjän GP F1 -tapahtuman aikataulu

TreffiOsapaikallinenCETUKLATokio
syyskuu
23.
FP1
FP2
11: 30
15: 00
10: 30
14: 00
09: 30
13: 00
01: 30
05: 00
17: 30
21: 00
syyskuu
24.
FP3
Mikä
12: 00
15: 00
11: 00
14: 00
10: 00
13: 00
02: 00
05: 00
18: 00
21: 00
syyskuu
25.
ruudukko
Rotu
15: 0014: 0013: 0005: 0021: 00
F1 Liput Venäjän Grand Prix

Venäjän F1 GP Circuit

Venäjän F1 Grand Prix -piiri

Sääennuste Igorassa

Sotši
24°
rikki pilviä
Kosteus: 78%
tuuli: 2m / s SW
H 24 • L 23
24°
perjantai
24°
lauantai
23°
aurinko
23°
Minun
Weather from OpenWeatherMap

Infographic

 

Venäjän F1 Grand Prix Infographic

Venäjän F1 Grand Prix Infographic

Kuljettajan sijoitus

 

Kuljettajan sijoitus Venäjän F1 GP

kuljettajaGP  1st  2.  3.  Palko  Pole  FL  Avg GridAvg PosPoints
1Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton85117213.31.8171
2Suomi Valtteri Bottas82215133.03.8124
3Saksa Nico Rosberg31102211.37.043
4Saksa Sebastian Vettel80213116.59.855
5Alankomaat Max Verstappen702020010.76.769
6Suomi Kimi Räikkönen80022018.67.852
7Meksiko Sergio Pérez80011008.07.347
8Monaco Charles Leclerc40011109.37.829
9Espanja Carlos Sainz70011009.912.024
10Australia Daniel Ricciardo80000008.110.536
11Brasilia Felipe Massa400000010.87.324
12Espanja Fernando Alonso500000012.48.624
13Tanska Kevin Magnussen600000012.89.022
14Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike30000009.77.715
15Ranska Esteban Ocon40000008.09.314
16Venäjän federaatio Daniil Kvyat600000011.011.014
17Thaimaa Alexander Albon200000017.57.511
18Yhdistynyt kuningaskunta Lando Norris30000115.310.011
19Brasilia Felipe Nasr200000015.511.08
20Venezuela Pastori Maldonado200000017.012.56
21Saksa Nico Hülkenberg600000010.313.75
22Ranska Romain Grosjean700000012.915.64
23Ranska Pierre Gasly400000013.313.82
24Yhdistynyt kuningaskunta George Russell300000011.015.01
25Indonesia Rio Haryanto100000021.022.00
26Puola Robert Kubica100000018.016.00
27Saksa Mick Schumacher100000014.020.00
28Saksa Adrian Sutil100000014.016.00
29Espanja Roberto Merhi100000018.013.00
30Ranska Jean-Eric Vergne10000009.013.00
31Japani Yuki tsunoda100000012.017.00
32Yhdistynyt kuningaskunta Will Stevens100000017.014.00
33Uusi Seelanti Brendon Hartley100000020.020.00
34Venäjän federaatio Nikita Mazepin100000015.018.00
35Yhdistynyt kuningaskunta Max Chilton100000021.021.00
36Venäjän federaatio Sergei Sirotkin100000013.018.00
37Japani Kamui Kobayashi100000019.020.00
38Belgia Stoffel Vandoorne200000017.515.00
39Yhdistynyt kuningaskunta Jolyon Palmer200000017.015.50
40Saksa Pascal Wehrlein200000018.517.00
41Meksiko Esteban Gutierrez200000014.516.00
42Kanada Nicholas Latifi200000019.017.50
43Italia Antonio Giovinazzi300000015.314.00
44Kanada Lance Stroll500000011.613.40
45Ruotsi Marcus Ericsson500000016.416.20

Team Ranking

 

Team Ranking Venäjän F1 GP

JoukkueGP  1st  2.  3.  Palko  Pole  FL  Avg GridAvg PosPoints
1Saksa Mercedes88418542.92.9311
2Italia Ferrari80256225.87.4145
3Itävalta Red Bull802020010.97.9109
4Yhdistynyt kuningaskunta Williams800110111.111.852
5Intia Pakota Intia400110010.010.932
6Yhdistynyt kuningaskunta McLaren800001110.49.964
7Ranska Renault500000011.011.627
8Yhdistynyt kuningaskunta Racing Point30000009.010.021
9Sveitsi Puhdistaa500000014.813.814
10Yhdysvallat Haas600000013.414.310
11Ranska Alppi-10000007.510.08
12Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1200000014.314.86
13Italia AlfaTauri200000010.811.86
14Sveitsi Alfa Romeo300000015.512.84
15Italia Toro Rosso600000013.414.32
16Yhdistynyt kuningaskunta Caterham100000017.519.50
17Yhdistynyt kuningaskunta Aston Martin10000008.511.50
18Yhdistynyt kuningaskunta herraskartano300000019.417.60

Uutiset

 

Viimeisimmät Venäjän Grand Prix -uutiset


Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

Mazepin tietää, että F1 maksaa takaisin peruutetun Venäjän GP-maksun

22. kesäkuuta - Nikita Mazepin sanoo uskovansa Venäjän GP:n entisen promoottorin saaneen rahansa takaisin Formula 1:ltä. Venäläinen kuljettaja, jonka Haas karkoitti tämän vuoden alussa..

Kesäkuu 22, 2022 with miten 1

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

F1 ei palauta 2022 Venäjän GP:n ennakkomaksua?

17. kesäkuuta - Formula 1 piti vuoden 2022 kilpailumaksun, vaikka Venäjän GP-sopimus kirvettiinkin. Näin väittää tapahtuman nimisponsorina toiminut Venäjän valtion omistama pankki VTB Bank.

Kesäkuu 17, 2022 with 2 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

Venäjän autoliitto pitää yhteyttä FIA:han

16. kesäkuuta - Venäjä pitää yhteyttä FIA:han, mutta "Jumala tietää", pystyykö maa palaamaan Formula 1 -kalenteriin. Venäjän autoliiton pomo Viktor..

Kesäkuu 16, 2022 with 0 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

Popov pelkää, ettei Venäjän GP koskaan palaa F1-kalenteriin

6. kesäkuuta - Aleksei Popov uskoo, että Venäjän koko osallistuminen Formula 1 -sarjaan on ehdottomasti ohi. Venäjän ja Ukrainan välisen konfliktin puhjettua poikkeukselliset länsimaiset pakotteet.

Kesäkuu 6, 2022 with 10 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

F1 on nyt huolissaan covidista, inflaatiosta ja Venäjästä

18. maaliskuuta - Formula 2022 -kauden 1 uhkaa ei ole vain meneillään oleva koronakriisi. Kaikki kilpailun järjestäjät kokoontuivat viime viikolla Bahrainissa keskustelemaan mahdollisista...

Maaliskuussa 18, 2022 with 5 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

Hockenheim kilpailee Venäjän F1-GP:n isännöimisestä?

15. maaliskuuta - Hockenheim on nostanut kätensä mahdollisena korvaavana tapahtumapaikkana kirvetettyyn Venäjän GP:hen. Itse asiassa F1-johtaja Stefano Domenicali on toistuvasti ilmaissut pettymyksensä siitä, että...

Maaliskuussa 15, 2022 with 7 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

Axed Venäjän GP ei sulje pois "oikeudellisia toimia" nyt

8. maaliskuuta - Venäjän GP:n järjestäjät eivät sulje pois "oikeudellisia toimia" Formula 1:n "yksipuolisen" päätöksen jälkeen poistaa maan paikka vuotuisessa Grand Prix -kalenterissa. Aleksei Titov..

Maaliskuussa 8, 2022 with 5 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

Jerez voisi korvata venäläisen GP:n

8. maaliskuuta - Jerez on noussut johtavaksi ehdokkaaksi korvaamaan syyskuussa pidennetyn Venäjän GP:n. La Gazzetta dello Sportin mukaan Espanjan piiri on ollut yhteydessä...

Maaliskuussa 8, 2022 with 2 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

RAF kyseenalaistaa venäläisten kilpa-ajajien kilpailukiellon

3. maaliskuuta - Venäjän autoliitto (RAF) on kyseenalaistanut, onko venäläisten kuljettajien kieltäminen Formula 1:stä ja muista kategorioista "syrjittävää". Vaikka tämän vuoden Sotši..

Maaliskuussa 3, 2022 with 14 Kommentit

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

Marko tukee Mazepinin pysymistä F1-verkossa tällä kaudella

2. maaliskuuta - Tohtori Helmut Marko on tukenut päätöstä antaa Nikita Mazepin jatkaa kilpailua Formula 1:ssä. Maailman moottoriurheiluneuvoston ylimääräisessä kokouksessa tiistaina...

Maaliskuussa 2, 2022 with 15 Kommentit
F1 -tuotteet✅ Hanki 10% alennus kaikissa F1-tuotteissa F1 KAUPPA nyt!

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2022 liput:
Ranska
Unkari
Belgia -5%
Italia

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »