Belgian Grand Prix F1 Race info

Belgian Grand Prix 2022: F1-kisatiedot, valokuvat ja GP-historia Belgian Grand Prix F1 Race Details

Grand Prix nr:14
Treffi:28th elokuussa 2022
Seurata:Spa-Francorchamps-piiri
Lapin etäisyys:7,004 km
Kierroksia yhteensä:44
Etäisyys:308.052 km
Rengasyhdisteet:⚪Kova C2 | 🟡Keskitaso C3 | 🔴Pehmeä C4

2022 Belgian Grand Prix F1 Tapahtuman aikataulu

TreffiOsapaikallinenCETUKLATokio
elokuussa
26.
FP1
FP2
11: 30
15: 00
11: 30
15: 00
10: 30
14: 00
02: 30
06: 00
18: 30
22: 00
elokuussa
27.
FP3
Mikä
12: 00
15: 00
12: 00
15: 00
11: 00
14: 00
03: 00
06: 00
19: 00
22: 00
elokuussa
28.
ruudukko
Rotu
15: 0015: 0014: 0007: 0022: 00
F1 Liput Belgian Grand Prix

Belgian Grand Prix F1 -ratakartta

Belgian Grand Prix -rata

Sääennuste Spa-Francorchampsissa

Francorchamps
9°
rikki pilviä
Kosteus: 91%
tuuli: 4m / s W
H 9 • L 7
20°
aurinko
18°
Minun
15°
Tue
16°
keskiviikko
Weather from OpenWeatherMap

Infographic

 

Belgian F1 Grand Prix Infographic

Belgian F1 GP -esikatselukuva

palkintosijaa

 

Edellinen Belgian Grand Prix F1 Race Winners

VuosiPiiriTreffikuljettajaJoukkueLaps
2021Spa-Francorchamps-piirielokuu 291. Alankomaat Max Verstappen
2. Yhdistynyt kuningaskunta George Russell
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Itävalta Red Bull
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Saksa Mercedes
2
2
2
2020Spa-Francorchamps-piirielokuu 301. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Suomi Valtteri Bottas
3. Alankomaat Max Verstappen
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
Itävalta Red Bull
44
44
44
2019Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 11. Monaco Charles Leclerc
2. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
3. Suomi Valtteri Bottas
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
44
44
44
2018Spa-Francorchamps-piirielokuu 261. Saksa Sebastian Vettel
2. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
3. Alankomaat Max Verstappen
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
Itävalta Red Bull
44
44
44
2017Spa-Francorchamps-piirielokuu 271. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Saksa Sebastian Vettel
3. Australia Daniel Ricciardo
Saksa Mercedes
Italia Ferrari
Itävalta Red Bull
44
44
44
2016Spa-Francorchamps-piirielokuu 281. Saksa Nico Rosberg
2. Australia Daniel Ricciardo
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Saksa Mercedes
Itävalta Red Bull
Saksa Mercedes
44
44
44
2015Spa-Francorchamps-piirielokuu 231. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Saksa Nico Rosberg
3. Ranska Romain Grosjean
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1
43
43
43
2014Spa-Francorchamps-piirielokuu 241. Australia Daniel Ricciardo
2. Saksa Nico Rosberg
3. Suomi Valtteri Bottas
Itävalta Red Bull
Saksa Mercedes
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
44
44
44
2013Spa-Francorchamps-piirielokuu 251. Saksa Sebastian Vettel
2. Espanja Fernando Alonso
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Itävalta Red Bull
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
44
44
44
2012Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 21. Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
2. Saksa Sebastian Vettel
3. Suomi Kimi Räikkönen
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Itävalta Red Bull
Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1
44
44
44
2011Spa-Francorchamps-piirielokuu 281. Saksa Sebastian Vettel
2. Australia Mark Webber
3. Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
Itävalta Red Bull
Itävalta Red Bull
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
44
44
44
2010Spa-Francorchamps-piirielokuu 291. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Australia Mark Webber
3. Puola Robert Kubica
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Itävalta Red Bull
Ranska Renault
44
44
44
2009Spa-Francorchamps-piirielokuu 301. Suomi Kimi Räikkönen
2. Italia Giancarlo Fisichella
3. Saksa Sebastian Vettel
Italia Ferrari
Intia Pakota Intia
Itävalta Red Bull
44
44
44
2008Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 71. Brasilia Felipe Massa
2. Saksa Nick Heidfeld
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Italia Ferrari
Sveitsi BMW Sauber
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
44
44
44
2007Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 161. Suomi Kimi Räikkönen
2. Brasilia Felipe Massa
3. Espanja Fernando Alonso
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
44
44
44
2005Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 111. Suomi Kimi Räikkönen
2. Espanja Fernando Alonso
3. Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Ranska Renault
Yhdistynyt kuningaskunta BAR
44
44
44
2004Spa-Francorchamps-piirielokuu 291. Suomi Kimi Räikkönen
2. Saksa Michael Schumacher
3. Brasilia Rubens Barrichello
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Ferrari
Italia Ferrari
44
44
44
2002Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 11. Saksa Michael Schumacher
2. Brasilia Rubens Barrichello
3. Kolumbia Juan Pablo Montoya
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
44
44
44
2001Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 21. Saksa Michael Schumacher
2. Yhdistynyt kuningaskunta David Coulthard
3. Italia Giancarlo Fisichella
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Benetton
36
36
36
2000Spa-Francorchamps-piirielokuu 271. Suomi Mika Häkkinen
2. Saksa Michael Schumacher
3. Saksa Ralf Schumacher
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
44
44
44
1999Spa-Francorchamps-piirielokuu 2981. Yhdistynyt kuningaskunta David Coulthard
2. Suomi Mika Häkkinen
3. Saksa Heinz-Harald Frentzen
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Irlanti Jordania
44
44
44
1998Spa-Francorchamps-piirielokuu 301. Yhdistynyt kuningaskunta Damon Hill
2. Saksa Ralf Schumacher
3. Ranska Jean Alesi
Irlanti Jordania
Irlanti Jordania
Sveitsi Puhdistaa
44
44
44
1997Spa-Francorchamps-piirielokuu 241. Saksa Michael Schumacher
2. Italia Giancarlo Fisichella
3. Saksa Heinz-Harald Frentzen
Italia Ferrari
Irlanti Jordania
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
44
44
44
1996Spa-Francorchamps-piirielokuu 251. Saksa Michael Schumacher
2. Kanada Jacques Villeneuve
3. Suomi Mika Häkkinen
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
44
44
44
1995Spa-Francorchamps-piirielokuu 271. Saksa Michael Schumacher
2. Yhdistynyt kuningaskunta Damon Hill
3. Yhdistynyt kuningaskunta Martin Brundle
Italia Benetton
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Ranska Ligier
44
44
44
1994Spa-Francorchamps-piirielokuu 281. Yhdistynyt kuningaskunta Damon Hill
2. Suomi Mika Häkkinen
3. Alankomaat Jos Verstappen
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Benetton
44
44
44
1993Spa-Francorchamps-piirielokuu 291. Yhdistynyt kuningaskunta Damon Hill
2. Saksa Michael Schumacher
3. Ranska Alain Prost
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Italia Benetton
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
44
44
44
1992Spa-Francorchamps-piirielokuu 301. Saksa Michael Schumacher
2. Yhdistynyt kuningaskunta Nigel Mansell
3. Italia Riccardo Patrese
Italia Benetton
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
44
44
44
1991Spa-Francorchamps-piirielokuu 251. Brasilia Ayrton Senna
2. Itävalta Gerhard Berger
3. Brasilia Nelson Piquet
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Benetton
44
44
44
1990Spa-Francorchamps-piirielokuu 261. Brasilia Ayrton Senna
2. Ranska Alain Prost
3. Itävalta Gerhard Berger
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
44
44
44
1989Spa-Francorchamps-piirielokuu 271. Brasilia Ayrton Senna
2. Ranska Alain Prost
3. Yhdistynyt kuningaskunta Nigel Mansell
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Ferrari
44
44
44
1988Spa-Francorchamps-piirielokuu 281. Brasilia Ayrton Senna
2. Ranska Alain Prost
3. Italia Ivan Capelli
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta maaliskuu
43
43
43
1987Spa-Francorchamps-piirivoi 171. Ranska Alain Prost
2. Ruotsi Stefan Johansson
3. Italia Andrea de Cesaris
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta Brabham
43
43
42
1986Spa-Francorchamps-piirivoi 251. Yhdistynyt kuningaskunta Nigel Mansell
2. Brasilia Ayrton Senna
3. Ruotsi Stefan Johansson
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Italia Ferrari
43
43
43
1985Spa-Francorchamps-piirisyyskuu 151. Brasilia Ayrton Senna
2. Yhdistynyt kuningaskunta Nigel Mansell
3. Ranska Alain Prost
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
43
43
43
1984Zolderhuhtikuu 291. Italia Michele Alboreto
2. Yhdistynyt kuningaskunta Derek Warwick
3. Ranska René Arnoux
Italia Ferrari
Ranska Renault
Italia Ferrari
70
70
70
1983Spa-Francorchamps-piirivoi 221. Ranska Alain Prost
2. Ranska Patrick Tambay
3. Yhdysvallat Eddie Cheever
Ranska Renault
Italia Ferrari
Ranska Renault
40
40
40
1982Zoldervoi 91. Yhdistynyt kuningaskunta John Watson
2. Suomi Keke Rosberg
3. Yhdysvallat Eddie Cheever
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Ranska Ligier
70
70
69
1981Zoldervoi 171. Argentina Carlos Reutemann
2. Ranska Jacques Laffite
3. Yhdistynyt kuningaskunta Nigel Mansell
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Ranska Ligier
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
54
54
54
1980Zoldervoi 41. Ranska Didier Pironi
2. Australia Alan Jones
3. Argentina Carlos Reutemann
Ranska Ligier
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
Yhdistynyt kuningaskunta Williams
72
72
72
1979Zoldervoi 131. Etelä-Afrikka Jody Scheckter
2. Ranska Jacques Laffite
3. Ranska Didier Pironi
Italia Ferrari
Ranska Ligier
Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell
70
70
70
1978Zoldervoi 211. Yhdysvallat Mario Andretti
2. Ruotsi Ronnie Peterson
3. Argentina Carlos Reutemann
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Italia Ferrari
70
70
70
1977Zolderkesäkuu 51. Ruotsi Gunnar Nilsson
2. Itävalta Niki Lauda
3. Ruotsi Ronnie Peterson
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell
70
70
70
1976Zoldervoi 161. Itävalta Niki Lauda
2. Sveitsi Clay Regazzoni
3. Ranska Jacques Laffite
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Ranska Ligier
70
70
70
1975Zoldervoi 251. Itävalta Niki Lauda
2. Etelä-Afrikka Jody Scheckter
3. Argentina Carlos Reutemann
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell
Yhdistynyt kuningaskunta Brabham
70
70
70
1974Nivelles-Baulersvoi 121. Brasilia Emerson Fittipaldi
2. Itävalta Niki Lauda
3. Etelä-Afrikka Jody Scheckter
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell
85
85
85
1973Zoldervoi 201. Yhdistynyt kuningaskunta Jackie Stewart
2. Ranska François Cevert
3. Brasilia Emerson Fittipaldi
Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell
Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
70
70
70
1972Nivelles-Baulerskesäkuu 41. Brasilia Emerson Fittipaldi
2. Ranska François Cevert
3. Uusi Seelanti Denny Hulme
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
85
85
85
1970Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 71. Meksiko Pedro Rodríguez
2. Uusi Seelanti Chris Amon
3. Ranska Jean-Pierre Beltoise
Yhdistynyt kuningaskunta BRM
Yhdistynyt kuningaskunta maaliskuu
Ranska Matra
28
28
28
1968Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 91. Uusi Seelanti Bruce McLaren
2. Meksiko Pedro Rodríguez
3. Belgia Jacky Ickx
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta BRM
Italia Ferrari
28
28
28
1967Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 181. Yhdysvallat Dan Gurney
2. Yhdistynyt kuningaskunta Jackie Stewart
3. Uusi Seelanti Chris Amon
Yhdysvallat Kotka
Yhdistynyt kuningaskunta BRM
Italia Ferrari
28
28
28
1966Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 121. Yhdistynyt kuningaskunta John Surtees
2. Itävalta Jochen Rindt
3. Italia Lorenzo Bandini
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Maserati
Italia Ferrari
28
28
27
1965Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 131. Yhdistynyt kuningaskunta Jim Clark
2. Yhdistynyt kuningaskunta Jackie Stewart
3. Uusi Seelanti Bruce McLaren
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta BRM
Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Climax
32
32
31
1964Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 141. Yhdistynyt kuningaskunta Jim Clark
2. Uusi Seelanti Bruce McLaren
3. Australia Jack Brabham
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Climax
Yhdistynyt kuningaskunta Brabham
32
32
32
1963Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 91. Yhdistynyt kuningaskunta Jim Clark
2. Uusi Seelanti Bruce McLaren
3. Yhdysvallat Dan Gurney
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Climax
Yhdistynyt kuningaskunta Brabham
32
32
31
1962Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 171. Yhdistynyt kuningaskunta Jim Clark
2. Yhdistynyt kuningaskunta Graham Hill
3. Yhdysvallat Phil Hill
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta BRM
Italia Ferrari
32
32
32
1961Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 181. Yhdysvallat Phil Hill
2. Saksa Wolfgang von Trips
3. Yhdysvallat Richie Ginther
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Italia Ferrari
30
30
30
1960Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 191. Australia Jack Brabham
2. Uusi Seelanti Bruce McLaren
3. Belgia Olivier Gendebien
Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Climax
Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Climax
Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Climax
36
36
35
1958Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 151. Yhdistynyt kuningaskunta Tony Brooks
2. Yhdistynyt kuningaskunta Mike Hawthorn
3. Yhdistynyt kuningaskunta Stuart Lewis-Evans
Yhdistynyt kuningaskunta Vanwall
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta Vanwall
24
24
24
1956Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 31. Yhdistynyt kuningaskunta Peter Collins
2. Belgia Paul Frère
3. Yhdistynyt kuningaskunta Stirling Moss
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Italia Maserati
36
36
36
1955Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 51. Argentina Juan Manuel Fangio
2. Yhdistynyt kuningaskunta Stirling Moss
3. Italia Nino Farina
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
Italia Ferrari
36
36
36
1954Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 201. Argentina Juan Manuel Fangio
2. Ranska Maurice Trintignant
3. Yhdistynyt kuningaskunta Stirling Moss
Italia Maserati
Italia Ferrari
Italia Maserati
36
36
35
1953Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 211. Italia Alberto Ascari
2. Italia Luigi Villoresi
3. Argentina Onofre Marimón
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Italia Maserati
36
36
35
1952Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 221. Italia Alberto Ascari
2. Italia Nino Farina
3. Ranska Robert Manzon
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Ranska gordini
36
36
36
1951Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 171. Italia Nino Farina
2. Italia Alberto Ascari
3. Italia Luigi Villoresi
Sveitsi Alfa Romeo
Italia Ferrari
Italia Ferrari
36
36
36
1950Spa-Francorchamps-piirikesäkuu 181. Argentina Juan Manuel Fangio
2. Italia Luigi Fagioli
3. Ranska Louis Rosier
Sveitsi Alfa Romeo
Sveitsi Alfa Romeo
Ranska Talbot-Lago
35
35
35

Kuljettajan sijoitus

 

Belgian F1 GP -ohjaimen sijoitus

kuljettajaGP  1st  2.  3.  Palko  Pole  FL  Avg GridAvg PosPoints
1Saksa Michael Schumacher166309147.26.2102
2Brasilia Ayrton Senna105106403.93.758
3Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton1542410624.27.0184.5
4Suomi Kimi Räikkönen164015127.09.387
5Yhdistynyt kuningaskunta Jim Clark84004138.34.939
6Saksa Sebastian Vettel153216146.16.4157
7Yhdistynyt kuningaskunta Damon Hill73104014.44.139
8Argentina Juan Manuel Fangio73003432.66.927
9Ranska Alain Prost132327464.79.345
10Itävalta Niki Lauda112204219.59.532
11Italia Alberto Ascari42103113.52.325
12Brasilia Emerson Fittipaldi820131012.511.022
13Uusi Seelanti Bruce McLaren71315008.36.331
14Yhdistynyt kuningaskunta Nigel Mansell111225206.711.529
15Suomi Mika Häkkinen101214316.49.230
16Saksa Nico Rosberg101203228.05.893
17Yhdistynyt kuningaskunta Jackie Stewart61203103.54.824
18Australia Daniel Ricciardo111113019.59.380
19Italia Nino Farina61113112.75.322
20Etelä-Afrikka Jody Scheckter71113006.97.122
21Brasilia Felipe Massa131102018.57.268
22Yhdistynyt kuningaskunta David Coulthard131102016.99.927
23Meksiko Pedro Rodríguez31102009.04.015
24Argentina Carlos Reutemann101034118.210.924
25Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike1510231010.312.064
26Alankomaat Max Verstappen71023105.99.346.5
27Australia Jack Brabham111012117.39.019
28Yhdysvallat Phil Hill51012118.27.016
29Yhdysvallat Dan Gurney71012126.76.915
30Ranska Didier Pironi410120010.04.514
31Monaco Charles Leclerc41001108.510.327
32Yhdistynyt kuningaskunta John Surtees81001126.410.313
33Italia Michele Alboreto1310011013.014.512
34Yhdistynyt kuningaskunta John Watson1010010113.912.410
35Ruotsi Gunnar Nilsson210010112.513.09
36Yhdysvallat Mario Andretti61001208.814.39
37Yhdistynyt kuningaskunta Tony Brooks31001004.710.08
38Yhdistynyt kuningaskunta Peter Collins41001008.513.88
39Espanja Fernando Alonso160213009.311.661
40Italia Giancarlo Fisichella1102131010.711.422
41Ranska Jacques Laffite1202131111.99.021
42Australia Mark Webber100202117.78.062
43Ranska François Cevert20202014.52.012
44Suomi Valtteri Bottas90123017.96.876
45Yhdistynyt kuningaskunta Stirling Moss70123017.19.613
46Brasilia Rubens Barrichello160112119.312.821
47Saksa Ralf Schumacher80112015.87.116
48Italia Luigi Villoresi40112005.84.012
49Uusi Seelanti Chris Amon80112128.99.812
50Itävalta Gerhard Berger130112126.213.712
51Ruotsi Stefan Johansson501120012.29.210
52Ruotsi Ronnie Peterson80112118.512.510
53Saksa Nick Heidfeld701010010.910.116
54Suomi Keke Rosberg70101009.39.314
55Yhdistynyt kuningaskunta Mike Hawthorn50101115.65.611.5
56Belgia Paul Frère50101009.06.011
57Sveitsi Clay Regazzoni80101117.512.411
58Kanada Jacques Villeneuve80101217.38.011
59Australia Alan Jones801011010.511.010
60Yhdistynyt kuningaskunta Derek Warwick901010012.910.610
61Yhdistynyt kuningaskunta Graham Hill1401013010.110.110
62Yhdistynyt kuningaskunta George Russell301010010.712.09
63Itävalta Jochen Rindt50101007.89.69
64Ranska Maurice Trintignant701010011.97.68
65Italia Luigi Fagioli10101003.02.06
66Saksa Wolfgang von Trips20101006.56.06
67Ranska Patrick Tambay40101009.312.86
68Saksa Heinz-Harald Frentzen80022007.68.815
69Yhdysvallat Eddie Cheever800220013.39.113
70Ranska Romain Grosjean1000110011.113.031
71Puola Robert Kubica500110010.07.823
72Brasilia Nelson Piquet120011105.210.316
73Yhdysvallat Richie Ginther60011017.26.013
74Italia Riccardo Patrese170011009.715.69
75Ranska René Arnoux1000110110.915.18
76Ranska Jean Alesi120011007.914.18
77Belgia Olivier Gendebien30011004.74.37
78Ranska Louis Rosier600110011.28.77
79Yhdistynyt kuningaskunta Martin Brundle1200110014.611.37
80Ranska Jean-Pierre Beltoise50011008.410.66
81Uusi Seelanti Denny Hulme60011018.28.85
82Yhdistynyt kuningaskunta Stuart Lewis-Evans100110011.03.04
83Ranska Robert Manzon10011004.03.04
84Argentina Onofre Marimón200110010.07.04
85Kolumbia Juan Pablo Montoya40011204.511.34
86Italia Lorenzo Bandini50011009.213.04
87Italia Ivan Capelli600110015.013.34
88Alankomaat Jos Verstappen600110016.512.74
89Belgia Jacky Ickx70011009.714.04
90Italia Andrea de Cesaris1300110114.615.14
91Italia Cesare Perdisa200110010.05.52
92Meksiko Sergio Pérez110000008.511.543
93Saksa Nico Hülkenberg900000011.611.037
94Ranska Esteban Ocon50000008.48.623
95Venäjän federaatio Daniil Kvyat600000015.29.520
96Thaimaa Alexander Albon200000011.55.518
97Saksa Adrian Sutil700000013.910.418
98Ranska Pierre Gasly400000010.58.012
99Kanada Gilles Villeneuve40000017.35.37
100Italia Elio de Angelis700000012.010.37

Team Ranking

 

Belgian F1 GP -joukkueen sijoitus

JoukkueGP  1st  2.  3.  Palko  Pole  FL  Avg GridAvg PosPoints
1Italia Ferrari661818123614195.98.9535.5
2Yhdistynyt kuningaskunta McLaren501477221198.29.6312
3Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus34822115611.111.5119
4Saksa Mercedes1356410757.14.6329.5
5Yhdistynyt kuningaskunta Williams4347715968.610.2182
6Itävalta Red Bull1644411337.27.9271.5
7Italia Benetton162136038.38.357
8Sveitsi Alfa Romeo1221022310.614.227
9Yhdistynyt kuningaskunta BRM161405309.311.451
10Yhdistynyt kuningaskunta Tyrrell2713360114.711.951
11Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Climax81324119.89.042
12Ranska Ligier2112361114.411.538
13Ranska Renault2112243110.312.591
14Irlanti Jordania1412131010.912.631
15Italia Maserati610432310.09.130
16Yhdistynyt kuningaskunta Vanwall31011007.88.015
17Yhdysvallat Kotka21001018.54.09
18Yhdistynyt kuningaskunta maaliskuu1301121116.113.612
19Intia Pakota Intia1001011010.79.979
20Sveitsi BMW Sauber401010010.36.328
21Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-Maserati201010010.58.111
22Yhdistynyt kuningaskunta Brabham2600441111.613.737
23Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F140022009.314.934
24Sveitsi Puhdistaa2000110012.913.224
25Ranska Talbot-Lago20011009.68.69
26Ranska Matra300110111.25.49
27Ranska gordini300110010.29.18
28Yhdistynyt kuningaskunta BAR600110011.212.26
29Yhdistynyt kuningaskunta Racing Point30000007.57.730
30Italia Toro Rosso1300000014.012.630
31Yhdysvallat Haas600000112.812.716
32Yhdistynyt kuningaskunta Nuolet1800000015.713.711
33Italia AlfaTauri200000011.010.08
34Yhdistynyt kuningaskunta Surtees700000015.514.28
35Yhdistynyt kuningaskunta Aston Martin100000011.512.55
36Yhdistynyt kuningaskunta Jaguaari400000010.912.34
37Ranska Alppi-10000009.09.03
38Japani Toyota60000019.210.83
39Yhdistynyt kuningaskunta varjo800000015.914.33
40Yhdistynyt kuningaskunta Lihakset10000009.012.52
41Yhdistynyt kuningaskunta HWM200000014.113.12
42Saksa Porsche30000009.112.62
43Yhdistynyt kuningaskunta Lola600000017.014.52
44Yhdistynyt kuningaskunta Cooper-BRM100000011.59.51
45Yhdistynyt kuningaskunta Leyton House200000013.315.01
46Italia Tecno200000019.512.51
47Ranska Prost500000013.915.21
48Yhdistynyt kuningaskunta Toleman500000017.516.11
49Japani Honda500000111.414.41
50Yhdistynyt kuningaskunta Footwork600000016.214.81

Uutiset

 

Uusimmat Belgian F1 GP -uutiset


Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

F1-kuljettajat ovat huolissaan ikonisten kilpailujen häviämisestä ensi kaudella

9. huhtikuuta - Formula 1 -kuljettajat ovat huolissaan siitä, että urheilun laajentuminen uusille ja tuottoisille markkinoille johtaa siihen, että historiallisimmat tapahtumapaikat putoavat kalenterista. F1 tulee..

Huhtikuu 9, 2022 with 31 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Zandvoort & Span radalla on jälleen epävarma F1-tulevaisuus?

26. maaliskuuta - Koska Formula 1 seisoo tiukasti Saudi-Arabian rinnalla perjantain läheisten ohjushyökkäysten jälkeen, kahdella urheilun suosituimmasta tapahtumapaikasta on vähemmän varma tulevaisuus. Zandvoortilla on...

Maaliskuussa 26, 2022 with 9 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Remasteroitu 1966 Belgian F1 GP -materiaali vanhassa Spassa

Paranneltu 60 fps vanhan Spa Francorchampsin ympärillä ja todellista materiaalia vuoden 1966 Belgian GP:stä. Alkuperäinen materiaali on MGM:n elokuvasta "Grand Prix" (useimmat fiktiiviset kohtaukset..

Joulukuu 30, 2021 with 0 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Ensi vuoden Belgian GP tarukkaalla Spa-radalla epävarma?

4. joulukuuta - Historiallisen Spa-Francorchampsin paikka vuoden 2022 Formula 1 -kalenterissa saattaa olla kyseenalainen. Belgian GP:n järjestäjän kaupallinen johtaja Stijn de Boever on kertonut...

Joulukuu 4, 2021 with 2 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

F1 pyrkii ratkaisemaan suuren märkäsään ongelman

4. marraskuuta - Formula 1 pyrkii varmistamaan, että märällä säällä voidaan kilpailla enemmän. Siitä on tullut suuri ongelma Span Belgian GP:n jälkeen, josta sään vuoksi tuli...

Marraskuussa 4, 2021 with 2 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Ikoninen Eau Rouge -mökki purettiin Spassa turvallisuuden parantamiseksi

14. lokakuuta - Spa -Francorchampsin puristit surivat Formula 1 -kuvakkeen purkamista. Mökki, joka istui ylpeänä Eau Rougen huipulla ja tarjoaa vaikuttavia näkymiä kiistattomasti ..

Lokakuu 14, 2021 with 6 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Taustakuvat 2021 Belgian F1 GP

Taustakuvat Belgian Grand Prix -kilpailusta 2021 Spa-Francorchampsilla. Tämän 'F1 -kilpailun' voitti Max Verstappen Red Bull RB16 29. elokuuta 2021. ✅ Tarkista ..

Syyskuu 2, 2021 with 0 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

McLaren Unboxed | Sade lopettaa pelaamisen Belgiassa

Circuit de Spa-Francorchamps on tunnettu arvaamattomuudestaan, mutta on turvallista sanoa, ettei kukaan neuvotellut tapahtuneesta tai teknisesti siitä, mitä ei tapahtunut.

Syyskuu 2, 2021 with 0 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Williams: Pois ruudukosta | Belgian Grand Prix | Williams Racing

Märkä, kaoottinen, ikimuistoinen. Nauti hetkestä, kun George Russell astui ensimmäisen kerran Formula 1 -palkintopallille kaoottisen Belgian Grand Prix -viikonlopun jälkeen uusimmalla ..

Syyskuu 2, 2021 with 0 Kommentit

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Kuinka F1 -joukkueet valmistelevat komponentteja kilpailuun?

Oletko koskaan miettinyt, mitä tapahtuu autotallin seinien takana F1 -viikonloppuna? Liity Aston Martinin komposiittiteknikoihin saadaksesi ainutlaatuista tietoa AMR21: n toiminnasta ...

Syyskuu 2, 2021 with 0 Kommentit

F1 -tuotteet✅ Hanki 10% alennus kaikissa F1-tuotteissa F1 KAUPPA nyt!

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2022 liput:
Monaco
Azerbaidžan
Kanada
Ranska
Unkari
Belgia -5%
Italia
Meksiko
Abu Dhabi

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »