Bahrain Grand Prix F1 Race info

Bahrain Grand Prix: Wiki-tiedot, F1-kilpailu, valokuvat ja GP-historia Bahrain Grand Prix F1 Tiedot

Grand Prix nr:1 | Bahrainin kilpailun esikatselu
Treffi:20 maaliskuun 2022
Seurata:Bahrain International Circuit
Lapin etäisyys:5.412 km
Kierroksia yhteensä:57
Etäisyys:308.238 km
Rengasyhdisteet:ArdKova C1, ium Medium C2, oftSoft C3

2022 Bahrain F1 GP Race -aikataulu

TreffiOsapaikallinenCETUKLATokio
maaliskuu
18
FP1
FP2
15: 00
18: 00
13: 00
16: 00
12: 00
15: 00
05: 00
08: 00
21: 00
00: 00
maaliskuu
19
FP3
Mikä
15: 00
18: 00
13: 00
16: 00
12: 00
15: 00
05: 00
08: 00
21: 00
00: 00
maaliskuu
20
ruudukko
Rotu
18: 0016: 0015: 0008: 0000: 00
F1 liput Bahrain Grand Prix

Bahrain Grand Prix F1 -piirikartta

Bahrainin Grand Prix -piiri

Sääennuste Sahkirissa, Bahrainissa

Manama
30°
pilvistä
Kosteus: 35%
tuuli: 2m / s NNE
H 35 • L 30
44°
keskiviikko
44°
Thu
42°
perjantai
39°
lauantai
Weather from OpenWeatherMap

Infographic

 

Infographic Bahrain F1 GP

Infographic 2022 Bahrain F1 GP

palkintosijaa

 

Podiumit Bahrain F1 Grand Prix

VuosiPiiriTreffikuljettajaJoukkueLaps
2022Bahrain International Circuitmaaliskuu 201. Monaco Charles Leclerc
2. Espanja Carlos Sainz
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
57
57
57
2021Bahrain International Circuitmaaliskuu 281. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Alankomaat Max Verstappen
3. Suomi Valtteri Bottas
Saksa Mercedes
Itävalta Red Bull
Saksa Mercedes
56
56
56
2020Bahrain International Circuitmarraskuu 291. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Alankomaat Max Verstappen
3. Thaimaa Alexander Albon
Saksa Mercedes
Itävalta Red Bull
Itävalta Red Bull
57
57
57
2019Bahrain International Circuitmaaliskuu 311. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Suomi Valtteri Bottas
3. Monaco Charles Leclerc
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
Italia Ferrari
57
57
57
2018Bahrain International Circuithuhtikuu 81. Saksa Sebastian Vettel
2. Suomi Valtteri Bottas
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
57
57
57
2017Bahrain International Circuithuhtikuu 161. Saksa Sebastian Vettel
2. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
3. Suomi Valtteri Bottas
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
57
57
57
2016Bahrain International Circuithuhtikuu 31. Saksa Nico Rosberg
2. Suomi Kimi Räikkönen
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Saksa Mercedes
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
57
57
57
2015Bahrain International Circuithuhtikuu 191. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Suomi Kimi Räikkönen
3. Saksa Nico Rosberg
Saksa Mercedes
Italia Ferrari
Saksa Mercedes
57
57
57
2014Bahrain International Circuithuhtikuu 61. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
2. Saksa Nico Rosberg
3. Meksiko Sergio Pérez
Saksa Mercedes
Saksa Mercedes
Intia Pakota Intia
57
57
57
2013Bahrain International Circuithuhtikuu 211. Saksa Sebastian Vettel
2. Suomi Kimi Räikkönen
3. Ranska Romain Grosjean
Itävalta Red Bull
Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1
Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1
57
57
57
2012Bahrain International Circuithuhtikuu 221. Saksa Sebastian Vettel
2. Suomi Kimi Räikkönen
3. Ranska Romain Grosjean
Itävalta Red Bull
Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1
Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1
57
57
57
2010Bahrain International Circuitmaaliskuu 141. Espanja Fernando Alonso
2. Brasilia Felipe Massa
3. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
49
49
49
2009Bahrain International Circuithuhtikuu 261. Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
2. Saksa Sebastian Vettel
3. Italia Jarno Trulli
Yhdistynyt kuningaskunta Lihakset
Itävalta Red Bull
Japani Toyota
57
57
57
2008Bahrain International Circuithuhtikuu 61. Brasilia Felipe Massa
2. Suomi Kimi Räikkönen
3. Puola Robert Kubica
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Sveitsi BMW Sauber
57
57
57
2007Bahrain International Circuithuhtikuu 151. Brasilia Felipe Massa
2. Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton
3. Suomi Kimi Räikkönen
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
Italia Ferrari
57
57
57
2006Bahrain International Circuitmaaliskuu 121. Espanja Fernando Alonso
2. Saksa Michael Schumacher
3. Suomi Kimi Räikkönen
Ranska Renault
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
57
57
57
2005Bahrain International Circuithuhtikuu 31. Espanja Fernando Alonso
2. Italia Jarno Trulli
3. Suomi Kimi Räikkönen
Ranska Renault
Japani Toyota
Yhdistynyt kuningaskunta McLaren
57
57
57
2004Bahrain International Circuithuhtikuu 41. Saksa Michael Schumacher
2. Brasilia Rubens Barrichello
3. Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike
Italia Ferrari
Italia Ferrari
Yhdistynyt kuningaskunta BAR
57
57
57

Kuljettajan sijoitus

 

Kuljettajan sijoitus Bahrain F1 GP

kuljettajaGP  1st  2.  3.  Palko  Pole  FL  Avg GridAvg PosPoints
1Yhdistynyt kuningaskunta Lewis Hamilton1552411313.43.4230
2Saksa Sebastian Vettel124105326.36.3148
3Espanja Fernando Alonso153003118.37.773
4Brasilia Felipe Massa132103116.67.861
5Saksa Nico Rosberg101113235.65.983
6Saksa Michael Schumacher51102216.67.227
7Monaco Charles Leclerc51012227.46.451
8Yhdistynyt kuningaskunta Jenson-painike111012008.312.428
9Suomi Kimi Räikkönen160538019.16.9120
10Suomi Valtteri Bottas100224124.85.997
11Alankomaat Max Verstappen80202117.111.057
12Italia Jarno Trulli70112118.77.924
13Espanja Carlos Sainz80101009.912.332
14Brasilia Rubens Barrichello701010010.39.313
15Ranska Romain Grosjean900220012.010.150
16Meksiko Sergio Pérez1100110010.610.744
17Thaimaa Alexander Albon300110010.08.317
18Puola Robert Kubica50011109.810.89
19Australia Daniel Ricciardo110000008.410.554
20Yhdistynyt kuningaskunta Lando Norris40000009.57.332
21Australia Mark Webber90000008.88.231
22Ranska Pierre Gasly50000008.211.024
23Yhdistynyt kuningaskunta Paul di Resta20000007.55.020
24Tanska Kevin Magnussen700000012.012.620
25Saksa Nico Hülkenberg1000000011.512.020
26Yhdistynyt kuningaskunta George Russell400000014.311.312
27Ranska Esteban Ocon500000011.29.810
28Saksa Nick Heidfeld60000009.511.710
29Venäjän federaatio Daniil Kvyat600000013.310.38
30Saksa Ralf Schumacher400000010.39.37
31Japani Yuki tsunoda200000014.58.56
32Belgia Stoffel Vandoorne200000013.09.05
33Kolumbia Juan Pablo Montoya20000004.09.04
34Espanja Pedro de la Rosa300000114.014.34
35Japani Takuma Sato500000015.414.84
36Suomi Heikki Kovalainen500000113.011.64
37Italia Vitantonio Liuzzi300000015.013.32
38Saksa Timo Glock400000014.313.82
39Ruotsi Marcus Ericsson500000017.214.02
40Kiina Zhou Guanyu100000015.010.01
41Itävalta Christian Klien200000010.011.01
42Yhdistynyt kuningaskunta David Coulthard500000015.014.41
43Kanada Lance Stroll600000015.314.31
44Italia Giancarlo Fisichella600000012.014.21
45Yhdistynyt kuningaskunta Will Stevens100000018.016.00
46Brasilia Cristiano da Matta10000009.010.00
47Itävalta Alexander Wurz100000011.011.00
48Brasilia Felipe Nasr100000022.014.00
49Brasilia Lucas di Grassi100000022.023.00
50Italia Giorgio Pantano100000015.016.00
51Itävalta Patrick Friesacher100000019.012.00
52Venäjän federaatio Sergei Sirotkin100000019.015.00
53Unkari Zsolt Baumgartner100000020.019.00
54Alankomaat Giedo van der Garde100000020.021.00
55Venäjän federaatio Nikita Mazepin100000019.020.00
56Espanja Roberto Merhi100000019.017.00
57Espanja Jaime Alguersuari100000018.013.00
58Indonesia Rio Haryanto100000020.017.00
59Yhdistynyt kuningaskunta Jolyon Palmer100000010.013.00
60Japani Yuji Ide100000021.019.00
61Intia Karun Chandhok100000024.024.00
62Uusi Seelanti Brendon Hartley100000011.017.00
63Italia Gianmaria Bruni100000017.017.00
64Ranska Olivier Panis10000008.09.00
65Ranska Jules Bianchi200000019.017.50
66Yhdistynyt kuningaskunta Anthony Davidson200000017.016.00
67Saksa Pascal Wehrlein200000014.512.00
68Ranska Charles Pic200000018.520.50
69Kanada Jacques Villeneuve200000013.015.50
70Ranska Sebastien Bourdais200000017.514.00
71Saksa Mick Schumacher200000015.013.50
72Intia Narain Karthikeyan200000020.520.00
73Sveitsi Sébastien Buemi200000015.516.50
74Brasilia Bruno Senna200000019.020.50
75Yhdistynyt kuningaskunta Max Chilton200000021.016.50
76Yhdysvallat Scott Speed200000017.517.50
77Brasilia Nelson Piquet Jr.200000014.515.00
78Venäjän federaatio Vitaly Petrov200000017.518.50
79Portugali Tiago Monteiro200000017.513.50
80Japani Kazuki Nakajima200000014.017.00
81Ranska Jean-Eric Vergne300000015.718.70
82Japani Kamui Kobayashi300000015.316.70
83Kanada Nicholas Latifi300000019.016.00
84Italia Antonio Giovinazzi300000014.713.00
85Meksiko Esteban Gutierrez300000018.718.70
86Alankomaat Christijan Albers300000019.316.30
87Venezuela Pastori Maldonado400000017.815.80
88Saksa Adrian Sutil600000016.216.20

Team Ranking

 

Team Ranking Bahrain F1 GP

JoukkueGP  1st  2.  3.  Palko  Pole  FL  Avg GridAvg PosPoints
1Italia Ferrari1877211664.86.0312
2Saksa Mercedes126469654.33.5370
3Itävalta Red Bull172315338.28.6232
4Ranska Renault1220021010.010.848
5Yhdistynyt kuningaskunta Lihakset11001005.03.014
6Yhdistynyt kuningaskunta Lotus F1402220012.07.372
7Yhdistynyt kuningaskunta McLaren180134029.59.6134
8Japani Toyota60112118.68.326
9Intia Pakota Intia1000110012.111.159
10Sveitsi BMW Sauber50011109.612.619
11Yhdistynyt kuningaskunta BAR20011008.89.310
12Yhdistynyt kuningaskunta Williams1800000111.812.149
13Yhdysvallat Haas700000013.513.634
14Italia Toro Rosso1300000014.015.022
15Sveitsi Alfa Romeo400000013.011.015
16Italia AlfaTauri300000010.311.814
17Ranska Alppi-200000011.012.08
18Japani Honda300000010.214.25
19Sveitsi Puhdistaa900000015.513.14
20Yhdistynyt kuningaskunta Jaguaari100000013.011.01
21Yhdistynyt kuningaskunta Racing Point200000012.515.31
22Yhdistynyt kuningaskunta Aston Martin200000016.513.51
23Alankomaat Spyker100000021.014.50
24Yhdistynyt kuningaskunta Virgin Racing100000020.521.50
25Venäjän federaatio Midland100000018.519.50
26Italia Minardi200000018.515.30
27Irlanti Jordania200000016.515.00
28Espanja HRT200000022.821.00
29Japani Super Aguri300000019.017.50
30Yhdistynyt kuningaskunta Caterham400000018.917.30
31Yhdistynyt kuningaskunta herraskartano500000019.517.40

Uutiset

 

Viimeisimmät Bahrain F1 GP News


Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

McLaren Unboxed | Väärä aloitus | Bahrain GP

Bahrain oli kova johdatus kampanjaan joukkueelle ja McLaren MCL36:lle, mutta hieno asia nykyaikaisessa F1-kalenterissa on se, että et erityisemmin joudu viipymään...

Maaliskuussa 26, 2022 with 0 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Mercedes F1 Team 2022 Bahrain GP F1 Race Bride

Tämä on kokonaan uusi aikakausi F1:ssä, mutta Race Debriefs ei katoa mihinkään! 🙌 Ja tällä kertaa ne teille tuo Akkodis! 👊 James Vowles puhuu strategiasta, pomppimisesta,...

Maaliskuussa 24, 2022 with 0 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Epäonnea Verstappenille ja Perezille Bahrainissa

Red Bull"The Behind The Charge" -kamerat ovat palanneet radalle F1-testausta ja Formula 2022 -kauden 1 ensimmäistä kierrosta varten. Liity Max Verstappenin, Sergio Perezin ja Christianin seuraan.

Maaliskuussa 24, 2022 with 0 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Williams: Off Grid | Bahrain GP | Williams Racing

Formula 2022 -kausi 1 on alkanut ja Williams: Off Grid palaa toiselle kaudelle! Liity Alex Albonin ja Nicholas Latifin seuraan, kun he pääsevät käsiksi FW44:ään ja valmistautuvat ottamaan...

Maaliskuussa 24, 2022 with 0 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Red Bull vahvistaa viimeisimmän GP:n nostopolttoainepumpun ongelman

24. maaliskuuta - Ei ole vielä selvää, mikä aiheutti Red Bull's double-DNF kauden 2022 avauskilpailussa. Maailmanmestari Max Verstappenin joukkue on kuollut viimeisenä rakentajien taulukossa sen jälkeen, kun...

Maaliskuussa 24, 2022 with 2 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Scuderia Ferrari Full Access 2022 Bahrain GP -video

Tule kulissien taakse Scuderia Ferrarin kanssa, kun heidän F2022-kausi 1 alkaa parhaalla mahdollisella tavalla, ja Charles Leclerc johtaa tallikaveriaan Carlos Sainzin linjan toisella puolella.

Maaliskuussa 23, 2022 with 0 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Haasin F1-joukkueen juhlat vuoden 2022 Bahrain GP:ssä

Joukkue juhlii Kevin Magnussenin 5. sijaa hänen paluukilpailussaan Haas F1 -tiimille vuoden 2022 Bahrain Grand Prix -kilpailussa kahden vaikean radalla vietetyn vuoden jälkeen. Ole kiltti..

Maaliskuussa 23, 2022 with 0 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Hülkenbergin 2022 Bahrain F1 Grand Prix -palaaminen

Formula 1 ei ollut ainoa asia, joka palasi viime viikonloppuna. Mene kulissien taakse ja liity kanssamme, kun kerromme Hulkenbergin tarinan. Nico Hulkenbergin myöhäisestä kutsusta Mikelle.

Maaliskuussa 23, 2022 with 0 Kommentit

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Kaikki tiedot, jotka haluat nähdä ennen vuoden 2022 Saudi Arabian F1 GP:n alkua

Vuoden 2022 Formula 1 -kausi alkoi ensimmäisellä kierroksella Bahrainissa, ja Scuderia Ferrarin 1-2 on ehdottomasti antanut uuden sävyn uudelle kampanjalle. Sillä aikaa Red Bull'S ..

Maaliskuussa 23, 2022 with miten 1

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

Ohittaminen ei ole vieläkään helppoa uudella F1-aikakaudella, Alonso sanoo

23. maaliskuuta - Ohitus ei ole helppoa edes Formula 1:n täysin uusilla maatehoautoilla. Tämä on uutinen Fernando Alonsolta, koska hän selitti, että ohitusongelma ei ole...

Maaliskuussa 23, 2022 with miten 1

F1 -tuotteet✅ Hanki 10% alennus kaikissa F1-tuotteissa F1 KAUPPA nyt!

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2022 liput:
Italia
Abu Dhabi

Saatavilla olevat 2023 liput:
Itävalta -15 %

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »