Manor F1 Team F1 tilastot ja tiedot

Manor Racing F1 Team wikitiedot ja tilastot

Rehtori: Dave Ryan
Nimiherraskartano
MaaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta
Kausimerkinnät5
Ajurit yhteensä10
Ensimmäinen kilpailu2012 Australian F1 GP
Viimeinen kilpailu2016 Abu Dhabi F1 GP
Paras karsinta12th - (2 kertaa)
Paras tulos9th - 2014 Monaco F1 GP

Kartanon käyttämät moottorit: Cosworth (2012-2013),
Ferrari (2014-2015),
Mercedes (2016)

Manor-Marussia-MR03
Kartano MRT05 F1 auto

Kartanon F1-tilastot

Kilpailutiedot95
Race Starts94
Kilpailu voittaa0
palkintosijaa0
Pole positiot0
Nopein kierros0
Kokonaispisteet3
Lapset yhteensä9904
Eläkkeelle siirtyminen28 (29,5%)

 

Manor F1 -tiimin ajurit

 

Manor F1 Team F1 -kuljettajat


Pascal-Wehrlein
94. Pascal Wehrlein

Pascal Wehrleinin F1-tilastot

Race Starts39
Kilpailu voittaa0
Pole positiot0
Nopein kierros0
palkintosijaa0
Pisteet päättyy3 (7,7%)
Eläkkeelle siirtyminen7 (17,9%)
Kokonaispisteet6
Lapset yhteensä2.002
Manor F1 Team F1 tilastot ja tiedot
88. Esteban Ocon

Esteban Oconin F1-tilastot

Race Starts111
Kilpailu voittaa1 (0,9%)
Pole positiot0
Nopein kierros0
palkintosijaa2 (1,8%)
Pisteet päättyy68 (61,3%)
Eläkkeelle siirtyminen16 (14,4%)
Kokonaispisteet364
Lapset yhteensä5.940

Manor F1 -joukkueiden saavutukset

kuljettajaGP1st2.3.PalkoPoleLapsFLPTS
Yhdistynyt kuningaskunta Max Chilton3500000190500
Ranska Jules Bianchi3400000176002
Saksa Pascal Wehrlein2100000105001
Ranska Charles Pic2000000105900
Saksa Timo Glock1900000109800
Yhdistynyt kuningaskunta Will Stevens180000087200
Espanja Roberto Merhi130000073700
Indonesia Rio Haryanto120000061300
Ranska Esteban Ocon90000050800
Yhdysvallat Alexander Rossi50000030200

Kartanon historia

 

Kartanon F1-joukkueen historia


He alkoivat CaterhamYstävälliset kilpailijat ruudukon takana, mutta nyt kartano on yksin, kun he romuttavat takaisin.

Jo aiemmin nimellä Marussia, joukkue on selviytynyt useista vaikeuksista tehdä siitä niin pitkälle.

He tulivat urheiluun 2010issa Virgin Racingin jälkeen, kun Richard Branson investoi voimakkaasti joukkueeseen, kun hän yritti jäljitellä hänen menestystään johtavana sponsorina Brawn GP joka voitti 2009-ajurien ja rakentajien mestaruuskilpailut.

Valitettavasti se ei toteutunut, koska Virgin ei saanut infrastruktuuria, autoja ja kuljettajia seuraamaan Brawnsin jalanjälkiä. Branson peruutti sijoituksensa vain kahden huonon kauden jälkeen, mutta joukkueet pelasivat venäläiset Marussia-joukkueet.

Marussia oli solminut lupaavan kumppanuuden Ferrari italialainen tiimi toimittaa Marussian moottoreita. Tämä perustuu jo ystävällisiin termeihin, sillä Ferrari salli nuoren kuljettajansa Jules Bianchi ajaa Marussia tällä kaudella.

Valitettavasti kauhea onnettomuus Japanissa loukkaantui pahasti Bianchille ja muutama kuukausi myöhemmin hän kuoli. Samalla kauhea taloudellinen ongelma näki tiimin.

Mutta viivästyneiden investointien myötä he tulivat takaisin risteyksestä ja selviytyivät. Nyt, uudella nimellä, he näkevät kirkkaamman tulevaisuuden. Pisteet eivät ole enää yhtälöstä.

Manor F1 Team saavutukset

 

Manor F1 -joukkueen saavutukset


Kartanon viimeistelypaikat

9.1-aika
10.1-aika
12.5 Times
13.7 Times
14.11 Times
15.19 Times
16.27 Times
17.25 Times
18.22 Times
19.20 Times
20.11 Times
21.7 Times
22.2 Times
DNF26 Times
NC1-aika
WD1-aika
DNQ2 Times
DNS1-aika

Kartanon F1-joukkueen mestaruuskilpailut

20122013201420152016
12.11.9.10.11.


F1 -kauppa -alennus

F1 -tuotteet✅ Hanki 65 % KAUDEN LOPUSSALENNUS kaikissa F1-tuotteissa F1 KAUPPA nyt!

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2023 liput:
Bahrain GP
Saudi -Arabian GP
Australian GP
Azerbaidžanin GP
Monaco GP
Espanjan GP
Kanadan GP
Itävallan GP
British GP
Belgian GP
Unkarin GP
Yhdysvaltain GP
Meksikon GP
Abu Dhabi GP

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »