Peter Arundell F1-tilastot ja tiedot

Nimi Peter Arundell
Maa Yhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta
Syntymäpaikka Ilford, Essex
Syntymäaika Nov 8th 1933
Kuolinpäivämäärä Kesäkuu 16th 2009 - 75 vuotta vanha
Kausimerkinnät 4
Auton numero 24
Ensimmäinen kilpailu 1962 Ranskan F1 GP
Viimeinen kilpailu 1966 Meksikon F1 GP
Paras karsinta 0th - (2 kertaa)
Paras tulos 3th - (2 kertaa)
Ensimmäinen podium 1964 Monaco F1 GP
Last Podium 1964 Hollannin F1 GP

Peter Arundell F1 Tilastot

Kilpailutiedot 15
Race Starts 13
Kilpailu voittaa 0
Pole positiot 0
Nopein kierros 0
palkintosijaa 2 (13,3%)
Pisteet päättyy 4 (26,7%)
Eläkkeelle siirtyminen 9 (60,0%)
Kokonaispisteet 12
Lapset yhteensä 563



Vuodenajat

 

Peter Arundell -mestaruuskilpailun tulokset

1962196319641966
21st21st8.18.

 

Peter Arundell F1: n vuodenaikojen yhteenveto

Vuosi Joukkue Moottori GP 1st 2. 3. Palko Pole Laps FL Avg Pts Points
1966 Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus
Kliimaksi
BRM
7 0 0 0 0 0 302 0 0.14 1
1964 Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus Kliimaksi 4 0 0 2 2 0 261 0 2.75 11
1963 Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus Kliimaksi 1 0 0 0 0 0 0 0 0.00 0
1962 Yhdistynyt kuningaskunta Team Lotus Lootus 1 0 0 0 0 0 0 0 0.00 0

Races

 

Peter Arundell F1 GP Race luokitukset

3.2 Times
4.1-aika
6.1-aika
7.1-aika
8.2 Times
9.1-aika
DNF3 Times
WD2 Times
DNS2 Times

 

Peter Arundell F1 GP: n kilpailutulokset

Vuosi Rotu No Joukkue Moottori ruudukko Pos Eläkkeellä Mon
15 1966 1966 Meksikon F1 GP 2 Team Lotus BRM 17 7 0
14 1966 1966 USA F1 GP 2 Team Lotus Kliimaksi 19 6 1
13 1966 1966 Italian F1 GP 24 Team Lotus BRM 13 8 Moottori 0
12 1966 1966 Saksan F1 GP 2 Team Lotus BRM 17 8 0
11 1966 1966 Hollannin F1 GP 8 Team Lotus BRM 15 DNF Sytytys 0
10 1966 1966 British F1 GP 2 Team Lotus BRM 20 DNF vaihdelaatikko 0
9 1966 1966 Ranskan F1 GP 4 Team Lotus BRM 16 DNF vaihdelaatikko 0
8 1966 1966 Belgian F1 GP 11 Team Lotus BRM 0 DNS Moottori 0
7 1964 1964 Ranskan F1 GP 4 Team Lotus Kliimaksi 4 4 3
6 1964 1963 Belgian F1 GP 24 Team Lotus Kliimaksi 4 9 Ylikuumeneminen 0
5 1964 1964 Hollannin F1 GP 20 Team Lotus Kliimaksi 6 3 4
4 1964 1964 Monaco F1 GP 11 Team Lotus Kliimaksi 6 3 4
3 1963 1963 Ranskan F1 GP 22 Team Lotus Kliimaksi 0 DNS Kuljettaja juoksi tukirotuun 0
2 1963 1963 Belgian F1 GP 3 Team Lotus Kliimaksi 0 WD Ei autoa 0
1 1962 1962 Ranskan F1 GP 16 Team Lotus Lootus 0 WD Ei autoa 0

palkintosijaa

 

Peter Arundell F1 -pohjan viimeistely

Vuosi Rotu No Joukkue Moottori ruudukko Pos Eläkkeellä Mon
2 1964 1964 Hollannin F1 GP 20 Team Lotus Kliimaksi 6 3 4
1 1964 1964 Monaco F1 GP 11 Team Lotus Kliimaksi 6 3 4

Vertailu

 

Peter Arundellin joukkuetoverin vertailu

VuosiJoukkueTeam MateParas PosPointsVoitotPolesPosMikä
1962Team LotusCarlo Abate18210000001000
Innes Irlanti18170000000101
Jack Brabham18150000000101
Jim Clark18110000010101
Jo Siffert18160000000101
Masten Gregory18140000000101
Maurice Trintignant1870000000101
Trevor Taylor1880000000101
1963Team LotusJim Clark21101802010202
Jim Hall21110000000202
Jo Siffert2160100000202
Masten Gregory21160000000101
Maurice Trintignant2180000000101
Phil Hill21140000000101
Trevor Taylor21130000000202
1964Team LotusBernard Collomb3194000001010
Chris Amon3511200004040
Innes Irlanti3204000001010
Jim Clark31112102022213
Jo Siffert384000001010
Mike Hailwood3611100003030
Peter Revson3114000002020
1966Team LotusGiacomo "Geki" Russo890000001010
Jim Clark6111601013407
Mike Spence651400004426
Pedro Rodríguez691000002103

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2023 liput:
Qatarin GP
Yhdysvaltain GP
Brasilian GP
Abu Dhabi GP

Saatavilla olevat 2024 liput:
Bahrain GP
Saudi -Arabian GP
Miami GP
Monaco GP
Kanadan GP
Itävallan GP
British GP
Unkarilainen GP
Belgian GP
Singapore GP

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »

F1-paidat