Jim Rathmann F1-tilastot ja tiedot

Nimi Jim Rathmann
Maa Yhdysvallat Yhdysvallat
Syntymäpaikka Alhambra
Syntymäaika Jul 16th 1928
Kuolinpäivämäärä Nov 23rd 2011 - 83 vuotta vanha
Kausimerkinnät 10
Auton numero 4
Ensimmäinen kilpailu 1950 Indianapolis 500
Viimeinen kilpailu 1960 Indianapolis 500
Paras karsinta 2. - (2 kertaa)
Ensimmäinen voitto 1960 Indianapolis 500
Viimeinen voitto 1960 Indianapolis 500

Jim Rathmannin F1-tilastot

Grand Prix -ilmoittautumiset 10
Grand Prix alkaa 10
Kokonaispisteet 29.00
Keskim. Pisteet per GP 2.90
Grand Prix voitot 1 (10,0%)
Pole positiot 0
Eturivi alkaa 2 (20,0%)
Keskim. GP Grid 17.3
GP palkintokorokkeet 4 (40,0%)
GP:n nopeimmat kierrokset 2 (20,0%)
GP-pisteet Maali 5 (50,0%)
Keskim. GP:n asema 11.7
GP eläkkeelle 4 (40,0%)
GP DNF:t 0
GP-kierroksia yhteensä 2.166



Vuodenajat

 

Jim Rathmannin lopputurnauksen tulokset

1950195219531954195519561957195819591960
67.11.86.75.69.66.10.21st11.10.

 

Jim Rathmannin F1-kausien yhteenveto

Vuosi Joukkue Moottori GP 1st 2. 3. Palko Pole Laps FL Avg Pts Points
1960 Yhdysvallat Watson Offenhauser 1 1 0 0 1 0 200 1 8.00 8
1959 Yhdysvallat Watson Offenhauser 1 0 1 0 1 0 200 0 6.00 6
1958 Yhdysvallat Epperly Offenhauser 1 0 0 0 0 0 200 0 2.00 2
1957 Yhdysvallat Epperly Offenhauser 1 0 1 0 1 0 200 1 7.00 7
1956 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser 1 0 0 0 0 0 175 0 0.00 0
1955 Yhdysvallat Epperly Offenhauser 1 0 0 0 0 0 191 0 0.00 0
1954 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser 2 0 0 0 0 0 301 0 0.00 0
1953 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser 2 0 0 0 0 0 377 0 0.00 0
1952 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser 1 0 1 0 1 0 200 0 6.00 6
1950 Yhdysvallat Wetteroth Offenhauser 1 0 0 0 0 0 122 0 0.00 0

Races

 

Jim Rathmann F1 GP Race luokitukset

1st1-aika
2.3 Times
5.1-aika
7.1-aika
14.1-aika
15.1-aika
20.2 Times
24.1-aika
28.1-aika

 

Jim Rathmann F1 GP Race tulokset

Vuosi Rotu No Joukkue Moottori ruudukko Pos Eläkkeellä Mon
12 1960 1960 Indianapolis 500 4 Watson Offenhauser 2 1 8
11 1959 1959 Indianapolis 500 16 Watson Offenhauser 3 2 6
10 1958 1958 Indianapolis 500 2 Epperly Offenhauser 20 5 2
9 1957 1957 Indianapolis 500 26 Epperly Offenhauser 32 2 7
8 1956 1956 Indianapolis 500 24 Kurtis Kraft Offenhauser 2 20 Moottori 0
7 1955 1955 Indianapolis 500 33 Epperly Offenhauser 20 14 0
6 1954 1954 Indianapolis 500 1 Kurtis Kraft Offenhauser 10 20 Pyöritetty pois 0
5 1954 1954 Indianapolis 500 38 Kurtis Kraft Offenhauser 28 28 Onnettomuus 0
4 1953 1953 Indianapolis 500 2 Kurtis Kraft Offenhauser 25 7 0
3 1953 1953 Indianapolis 500 49 Kurtis Kraft Offenhauser 28 15 magneetto 0
2 1952 1952 Indianapolis 500 59 Kurtis Kraft Offenhauser 10 2 6
1 1950 1950 Indianapolis 500 76 Wetteroth Offenhauser 28 24 0

palkintosijaa

 

Jim Rathmann F1 -pohjan viimeistely

Vuosi Rotu No Joukkue Moottori ruudukko Pos Eläkkeellä Mon
4 1960 1960 Indianapolis 500 4 Watson Offenhauser 2 1 8
3 1959 1959 Indianapolis 500 16 Watson Offenhauser 3 2 6
2 1957 1957 Indianapolis 500 26 Epperly Offenhauser 32 2 7
1 1952 1952 Indianapolis 500 59 Kurtis Kraft Offenhauser 10 2 6

Vertailu

 

Jim Rathmannin joukkuetoverin vertailu

VuosiJoukkueTeam MateParas PosPointsVoitotPolesPosMikä
1952Kurtis KraftAndy Linden2336000001001
Art Cross256200001010
Bill Vukovich2176100001001
Bob Scott2296000001010
Bob Sweikert2266000001010
Chet Miller2306000001010
Chuck Stevenson2186000001010
Cliff Griffith296000001001
Duke Nalon2256000001001
Fred Agabashian2276000011001
Gene Hartley2286000001010
George Connor286000001010
Jack McGrath2116000001001
Jimmy Bryan266000001010
Jimmy Reece276000001010
Joe James2136000001010
Johnnie Parsons2106000001010
Johnny McDowell2216000001010
Rodger Ward2236000001010
Sam Hanks236400001001
1953Kurtis KraftAndy Linden7160000004004
Art Cross7201200000202
Bill Holland7150000001010
Bill Vukovich7101802020202
Bob Scott7120000001102
Cal Niday7300000002020
Carl Scarborough7120000001102
Chuck Stevenson7230000002002
Duane Carter730400000202
Duke Dinsmore7160000002002
Duke Nalon7110000001111
Eddie Johnson770000000101
Fred Agabashian740300000202
Gene Hartley7280000002002
Jack McGrath750400000202
Jackie Holmes7190000002002
Jerry Hoyt7230000002002
Jimmy Davies7100000001120
Jimmy Daywalt760000000202
Johnnie Parsons7260000002002
Johnny Mantz7170000002002
Johnny Thomson7190000002002
Marshall Teague7180000002002
Paul Russo740300002204
Rodger Ward7160000002002
Sam Hanks730400000202
Spider Webb7190000002002
Walt Faulkner7170000002002
1954Kurtis KraftAndy Linden20110000000211
Art Cross20110000000211
Bill Homeier20330000002011
Bill Vukovich20101602000211
Bob Sweikert20140000000202
Duane Carter2040300000413
Ernie McCoy20160000000211
Frank Armi20190000000220
Fred Agabashian2060000000211
Gene Hartley20230000001111
George Fonder20190000000220
Jack McGrath20301000020202
Jerry Hoyt2080000001340
Jimmy Davies20110000000312
Jimmy Daywalt20270000001102
Jimmy Jackson20150000000202
Johnnie Parsons20110000002222
Larry Crockett2090000000211
Marshall Teague20150000001313
Mike Nazaruk2050400000211
Pat Flaherty20280000001010
Pat O'Connor20210000001111
Paul Russo2080000000220
Sam Hanks20110000000312
Tony Bettenhausen20150000002213
Troy Ruttman2040300000211
1956Kurtis KraftAl Herman20280000001010
Al Keller20140000000110
Andy Linden20270000001010
Bob Christie20130000000110
Bob Veith2070000000110
Dick Rathmann2050200000110
Duke Dinsmore20170000000110
Ed Elisian20230000001010
Eddie Russo20230000001010
Fred Agabashian20120000000110
Jack Turner20250000001010
Jimmy Daywalt20240000001010
Johnnie Parsons2040300000110
Johnnie Tolan20210000001010
Johnny Boyd20300000001010
Keith Andrews20260000001010
Pat O'Connor20180000000110
Paul Russo20330100001010
Ray Crawford20290000001010
Rodger Ward2080000000110
Sam Hanks2020600000110
Tony Bettenhausen20220000001010
Troy Ruttman20310000001010
1957EpperlySam Hanks217801000101
1958EpperlyGeorge Amick522600000110
Jimmy Bryan512801000101
Tony Bettenhausen542400000101
1959WatsonDick Rathmann2206000001010
Pat Flaherty2196000001010
Rodger Ward216801000110
1960WatsonChuck Stevenson1158010001010
Dick Rathmann1318010001010
Len Sutton1308010001010
Lloyd Ruby178010001010
Rodger Ward128610001010
Tony Bettenhausen1238010001010
Troy Ruttman1208010001010

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2024 liput:
Miami GP
E. Romagna GP
Monaco GP
Kanadan GP
Espanjan GP
Itävallan GP
British GP
Unkarilainen GP
Belgian GP
Hollantilainen GP
Singapore GP
Meksikon GP
Brasilian GP

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »