Jim Rathmann tilastot ja tiedot

NimiJim Rathmann
MaaYhdysvallat Yhdysvallat
SyntymäpaikkaAlhambra
SyntymäaikaJul 16th 1928
KuolinpäivämääräNov 23rd 2011 - 83 vuotta vanha
Kausimerkinnät10
Ensimmäinen kilpailu1950 Indianapolis 500
Viimeinen kilpailu1960 Indianapolis 500
Paras karsinta2th - (2 kertaa)
Ensimmäinen voitto1960 Indianapolis 500
Viimeinen voitto1960 Indianapolis 500
Ensimmäinen podium1952 Indianapolis 500
Last Podium1960 Indianapolis 500

Jim Rathmannin F1-tilastot

Race Starts10
Kilpailu voittaa1 (10,0%)
Pole positiot0
Nopein kierros2 (20,0%)
palkintosijaa4 (40,0%)
Pisteet päättyy5 (50,0%)
Eläkkeelle siirtyminen3 (30,0%)
Eturivi alkaa2
Kokonaispisteet29
Lapset yhteensä2.166



Vuodenajat

 

Jim Rathmannin lopputurnauksen tulokset

1950195219531954195519561957195819591960
36.10.49.31.41.32.10.21.11.10.

 

Jim Rathmannin F1-kausien yhteenveto

VuosiJoukkueMoottoriGP1st2.3.PalkoPoleLapsFLAvg PtsPoints
1960 Yhdysvallat Watson Offenhauser11001020018.008
1959 Yhdysvallat Watson Offenhauser10101020006.006
1958 Yhdysvallat Epperly Offenhauser10000020002.002
1957 Yhdysvallat Epperly Offenhauser10101020017.007
1956 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser10000017500.000
1955 Yhdysvallat Epperly Offenhauser10000019100.000
1954 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser20000030100.000
1953 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser20000037700.000
1952 Yhdysvallat Kurtis Kraft Offenhauser10101020006.006
1950 Yhdysvallat Wetteroth Offenhauser10000012200.000

Races

 

Jim Rathmann F1 GP Race luokitukset

1.1-aika
2.3 Times
5.1-aika
7.1-aika
14.1-aika
15.1-aika
20.2 Times
24.1-aika
28.1-aika

 

Jim Rathmann F1 GP Race tulokset

VuosiRotuNoJoukkueMoottoriruudukkoPosEläkkeelläMon
1219601960 Indianapolis 5004WatsonOffenhauser218
1119591959 Indianapolis 50016WatsonOffenhauser326
1019581958 Indianapolis 5002EpperlyOffenhauser2052
919571957 Indianapolis 50026EpperlyOffenhauser3227
819561956 Indianapolis 50024Kurtis KraftOffenhauser220Moottori0
719551955 Indianapolis 50033EpperlyOffenhauser20140
619541954 Indianapolis 5001Kurtis KraftOffenhauser1020Pyöritetty pois0
519541954 Indianapolis 50038Kurtis KraftOffenhauser2828Onnettomuus0
419531953 Indianapolis 5002Kurtis KraftOffenhauser2570
319531953 Indianapolis 50049Kurtis KraftOffenhauser2815magneetto0
219521952 Indianapolis 50059Kurtis KraftOffenhauser1026
119501950 Indianapolis 50076WetterothOffenhauser28240

palkintosijaa

 

Jim Rathmann F1 -pohjan viimeistely

VuosiRotuNoJoukkueMoottoriruudukkoPosEläkkeelläMon
419601960 Indianapolis 5004WatsonOffenhauser218
319591959 Indianapolis 50016WatsonOffenhauser326
219571957 Indianapolis 50026EpperlyOffenhauser3227
119521952 Indianapolis 50059Kurtis KraftOffenhauser1026

Vertailu

 

Jim Rathmannin joukkuetoverin vertailu

VuosiJoukkueTeam MateParas PosPointsVoitotPolesPosMikä
1952Kurtis KraftAndy Linden2336000001001
Art Cross256200001010
Bill Vukovich2176100001001
Bob Scott2296000001010
Bob Sweikert2266000001010
Chet Miller2306000001010
Chuck Stevenson2186000001010
Cliff Griffith296000001001
Duke Nalon2256000001001
Fred Agabashian2276000011001
Gene Hartley2286000001010
George Connor286000001010
Jack McGrath2116000001001
Jimmy Bryan266000001010
Jimmy Reece276000001010
Joe James2136000001010
Johnnie Parsons2106000001010
Johnny McDowell2216000001010
Rodger Ward2236000001010
Sam Hanks236400001001
1953Kurtis KraftAndy Linden7160000004004
Art Cross7201200000202
Bill Holland7150000001010
Bill Vukovich7101802020202
Bob Scott7120000001102
Cal Niday7300000002020
Carl Scarborough7120000001102
Chuck Stevenson7230000002002
Duane Carter730400000202
Duke Dinsmore7160000002002
Duke Nalon7110000001111
Eddie Johnson770000000101
Fred Agabashian740300000202
Gene Hartley7280000002002
Jack McGrath750400000202
Jackie Holmes7190000002002
Jerry Hoyt7230000002002
Jimmy Davies7100000001120
Jimmy Daywalt760000000202
Johnnie Parsons7260000002002
Johnny Mantz7170000002002
Johnny Thomson7190000002002
Marshall Teague7180000002002
Paul Russo740300002204
Rodger Ward7160000002002
Sam Hanks730400000202
Spider Webb7190000002002
Walt Faulkner7170000002002
1954Kurtis KraftAndy Linden20110000000211
Art Cross20110000000211
Bill Homeier20330000002011
Bill Vukovich20101602000211
Bob Sweikert20140000000202
Duane Carter2040300000413
Ernie McCoy20160000000211
Frank Armi20190000000220
Fred Agabashian2060000000211
Gene Hartley20230000001111
George Fonder20190000000220
Jack McGrath20301000020202
Jerry Hoyt2080000001340
Jimmy Davies20110000000312
Jimmy Daywalt20270000001102
Jimmy Jackson20150000000202
Johnnie Parsons20110000002222
Larry Crockett2090000000211
Marshall Teague20150000001313
Mike Nazaruk2050400000211
Pat Flaherty20280000001010
Pat O'Connor20210000001111
Paul Russo2080000000220
Sam Hanks20110000000312
Tony Bettenhausen20150000002213
Troy Ruttman2040300000211
1956Kurtis KraftAl Herman20280000001010
Al Keller20140000000110
Andy Linden20270000001010
Bob Christie20130000000110
Bob Veith2070000000110
Dick Rathmann2050200000110
Duke Dinsmore20170000000110
Ed Elisian20230000001010
Eddie Russo20230000001010
Fred Agabashian20120000000110
Jack Turner20250000001010
Jimmy Daywalt20240000001010
Johnnie Parsons2040300000110
Johnnie Tolan20210000001010
Johnny Boyd20300000001010
Keith Andrews20260000001010
Pat O'Connor20180000000110
Paul Russo20330100001010
Ray Crawford20290000001010
Rodger Ward2080000000110
Sam Hanks2020600000110
Tony Bettenhausen20220000001010
Troy Ruttman20310000001010
1957EpperlySam Hanks217801000101
1958EpperlyGeorge Amick522600000110
Jimmy Bryan512801000101
Tony Bettenhausen542400000101
1959WatsonDick Rathmann2206000001010
Pat Flaherty2196000001010
Rodger Ward216801000110
1960WatsonChuck Stevenson1158010001010
Dick Rathmann1318010001010
Len Sutton1308010001010
Lloyd Ruby178010001010
Rodger Ward128610001010
Tony Bettenhausen1238010001010
Troy Ruttman1208010001010

Kilpailuliput

Saatavilla olevat 2023 liput:
Bahrain GP
Australian GP
Monaco GP
Espanjan GP
Kanadan GP
British GP
Belgian GP
Unkarin GP
Meksikon GP

Tutustu ja tilaa meiltä F1-lippujen myymälä »

F1-paidat

F1 Qoute paita

Tänä päivänä